Sportsko penjanje je vrsta penjanja koja se izvodi na prirodnim stijenama ili umjetnim stijenama u dvoranama, a karakterizira ga upotreba trajno postavljenih osiguranja u vidu klinova ili sidrišta. Glavni cilj sportskog penjanja je savladavanje tehnički zahtjevnih penjačkih smjerova uz minimalan rizik od ozljeda zahvaljujući sigurnosnim mjerama.
Nastanak sportskog penjanja
Sportsko penjanje, u svom modernom obliku, razvilo se u Europi tijekom 1970-ih i 1980-ih godina. Korijeni ovog sporta leže u tradicionalnom penjanju, no s vremenom su penjači počeli postavljati stalna osiguranja kako bi se mogli usredotočiti na tehniku i fizičke izazove penjanja, a manje na postavljanje osiguranja. Francuska i Italija se često navode kao kolijevke sportskog penjanja, dok su mjesta poput Verdon Gorge u Francuskoj i Finale Ligure u Italiji bila ključna za razvoj sporta.
Jedan od ključnih figura u razvoju sportskog penjanja bio je francuski penjač Patrick Edlinger, koji je svojim usponima i javnim nastupima popularizirao sport tokom 1980-ih. Njegov stil penjanja, koji je uključivao slobodno penjanje bez upotrebe tradicionalnih osiguranja, postao je uzor mnogima.
Razvoj i širenje
Tijekom 1980-ih i 1990-ih godina sportsko penjanje se brzo širilo diljem svijeta. U Sjedinjenim Američkim Državama mjesta poput Smith Rock State Park u Oregonu postala su poznata po sportskom penjanju. Europska penjališta nastavila su igrati ključnu ulogu, a Španjolska, posebno područje oko Siurane i El Chorro, postala su globalno prepoznata odredišta.
Uz prirodna penjališta, razvoj umjetnih penjačkih dvorana značajno je pridonio popularizaciji sportskog penjanja. Prva umjetna penjačka dvorana otvorena je u Sheffieldu, Engleska, 1964. godine, ali tek krajem 20. stoljeća ove su dvorane postale uobičajene diljem svijeta. Dvorane omogućuju treniranje i natjecanje bez obzira na vremenske uvjete, čime su postale ključne za razvoj sportskih penjača.
Olimpijske igre i moderna era
Prekretnica za sportsko penjanje dogodila se 2016. godine kada je Međunarodni olimpijski odbor odlučio uključiti sportsko penjanje u program Olimpijskih igara u Tokiju 2020. godine. Ovo priznanje dodatno je povećalo vidljivost i popularnost sporta. Na Olimpijskim igrama su se penjači natjecali u tri discipline: brzinsko penjanje, bouldering i lead penjanje.
Brzinsko penjanje je disciplina gdje se penjači natječu u brzini penjanja na standardiziranoj stazi. Bouldering se izvodi na nižim stijenama bez upotrebe užadi, ali uz zaštitu strunjača, dok je lead penjanje usmjereno na penjanje visoke stijene uz korištenje užeta i osiguranja.
Tehnički aspekti
Sportsko penjanje zahtijeva visoku razinu fizičke pripremljenosti, uključujući snagu, izdržljivost, fleksibilnost i koordinaciju. Osim fizičkih aspekata, mentalna priprema i sposobnost rješavanja problema ključni su za uspjeh u ovom sportu. Penjači moraju biti sposobni analizirati smjerove, planirati svoje pokrete i prilagođavati se različitim izazovima koje stijena postavlja.
Najuspješniji sportski penjači:
Adam Ondra
Adam Ondra, rođen 1993. godine u Brnu, Češka, jedan je od najuspješnijih i najpoznatijih sportskih penjača na svijetu. Ondra je počeo penjati u vrlo mladoj dobi i brzo je postao prepoznatljiv po svojim izvanrednim sposobnostima. Njegova sposobnost savladavanja najtežih penjačkih smjerova na svijetu postavila ga je na vrh sportskog penjanja.
Jedan od njegovih najznačajnijih uspjeha je prvo uspješno penjanje smjera “Silence” u Flatanger Cave, Norveška, 2017. godine. Ovaj smjer se smatra prvim 9c (5.15d) smjerom na svijetu, što je najteža ocjena ikada dodijeljena u sportskom penjanju. Osim toga, Ondra je također postigao izvanredne rezultate u natjecanjima, osvojivši višestruke svjetske i europske titule u sportskom penjanju i boulderingu.
Ondra je poznat po svojoj tehničkoj preciznosti, snazi i mentalnoj izdržljivosti. Njegov doprinos sportu ide dalje od osobnih uspjeha, jer je inspirirao mnoge penjače diljem svijeta. Osim toga, Adam se ističe i kao promotor sportskog penjanja i održivosti, često naglašavajući važnost zaštite prirodnih penjališta.
Janja Garnbret
Janja Garnbret, rođena 1999. godine u Šoštanju, Slovenija, jedna je od najdominantnijih figura u ženskom sportskom penjanju. Garnbret je počela penjati kao dijete i ubrzo je postala poznata po svojoj izvanrednoj sposobnosti savladavanja i najtežih smjerova i bouldera.
Janja je postala prva žena koja je osvojila šest zlatnih medalja na Svjetskom prvenstvu u sportskom penjanju 2019. godine, osvojivši titule u disciplinama lead, bouldering i kombinaciji. Osim toga, na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. godine (održanima 2021. zbog pandemije), osvojila je prvo olimpijsko zlato u sportskom penjanju za žene, što je dodatno učvrstilo njezin status ikone u sportu.
Poznata je po svojoj kombinaciji snage, tehnike i nevjerojatne mentalne izdržljivosti. Garnbret je često opisivana kao penjačica koja redefinira granice ženskog sportskog penjanja, a njezini uspjesi služe kao inspiracija mnogim mladim penjačima. Janja također aktivno promovira sportsko penjanje, sudjeluje u brojnim penjačkim projektima i nastavlja postavljati nove standarde u sportu.
Chris Sharma
Chris Sharma, rođen 1981. godine u Santa Cruz, Kalifornija, jedan je od pionira modernog sportskog penjanja i jedan od najpoznatijih penjača svoje generacije. Sharma je postao poznat po svojim izvanrednim usponima na najteže smjerove na svijetu, često postavljajući nove standarde u sportu.
Jedan od njegovih najpoznatijih uspona je “Jumbo Love” (9b/5.15b) u Clark Mountainu, Kalifornija, kojeg je uspješno popeo 2008. godine. Taj smjer je jedno vrijeme bio najteži penjački smjer na svijetu. Sharma je također poznat po usponima kao što su “Biographie/Realization” (9a+/5.15a) u Céüse, Francuska, koji je popeo 2001. godine i smatra se jednim od najvažnijih smjerova u povijesti sportskog penjanja.
Sharma je poznat po svojoj snazi, fluidnosti pokreta i kreativnom pristupu penjanju. Njegov stil penjanja i sposobnost suočavanja s ekstremnim izazovima inspirirali su brojne penjače. Osim svojih uspona, Sharma je značajno pridonio popularizaciji sporta i otvorio nekoliko penjačkih dvorana, uključujući Sharma Climbing BCN u Barceloni, gdje aktivno promovira sportsko penjanje i radi na razvoju novih generacija penjača.
Sportsko penjanje na Olimpijskim igrama u Tokiju
Na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. godine (održanima 2021. zbog pandemije COVID-19) sportsko penjanje je prvi put uključeno kao olimpijska disciplina. Natjecanje je obuhvaćalo tri discipline: brzinsko penjanje, bouldering i lead penjanje, a natjecatelji su se natjecali u kombinaciji svih triju disciplina. Medalje su osvojili sljedeći penjači:
Muškarci
- Zlato: Alberto Ginés López (Španjolska)
Alberto Ginés López je postao prvi olimpijski pobjednik u sportskom penjanju u muškoj konkurenciji. Njegova pobjeda je bila iznenađenje za mnoge, jer je ušao u finale kao šesti natjecatelj u kvalifikacijama. Njegova konzistentnost u sve tri discipline omogućila mu je ukupnu pobjedu. - Srebro: Nathaniel Coleman (Sjedinjene Američke Države)
Nathaniel Coleman je osvojio srebrnu medalju, postavši tako prvi Amerikanac s olimpijskom medaljom u sportskom penjanju. Coleman je bio posebno uspješan u boulderingu, gdje je ostvario visok plasman, što mu je pomoglo u konačnom zbroju bodova. - Bronca: Jakob Schubert (Austrija)
Jakob Schubert, jedan od najiskusnijih penjača u finalu, osvojio je brončanu medalju zahvaljujući izvrsnom nastupu u lead penjanju, gdje je postigao najbolji rezultat. Schubert je višestruki svjetski prvak, a ova medalja je dodatak njegovom impresivnom penjačkom portfoliju.
Žene
- Zlato: Janja Garnbret (Slovenija)
Janja Garnbret je potvrdila svoj status najbolje svjetske penjačice osvajanjem zlata. Garnbret je dominirala u boulderingu i lead penjanju, čime je nadoknadila skromniji plasman u brzinskom penjanju. Njena ukupna pobjeda je bila očekivana, s obzirom na njezine dosadašnje uspjehe u sportu. - Srebro: Miho Nonaka (Japan)
Miho Nonaka je osvojila srebrnu medalju, donijevši tako domaćinu, Japanu, jednu od medalja u ovom sportu. Nonaka je bila konzistentna u sve tri discipline, a njen nastup u boulderingu bio je posebno impresivan. - Bronca: Akiyo Noguchi (Japan)
Akiyo Noguchi je osvojila brončanu medalju, čime je zaključila svoju impresivnu karijeru. Noguchi, koja je jedno od najpoznatijih lica u sportskom penjanju, najavila je povlačenje nakon Olimpijskih igara, a osvojena medalja bila je savršen završetak njezine karijere.
Olimpijske igre u Tokiju 2020. bile su povijesni trenutak za sportsko penjanje, privukavši globalnu pozornost na ovaj dinamični sport i pruživši platformu za mnoge talentirane penjače da pokažu svoje vještine na najvećoj svjetskoj sportskoj pozornici.
Zaključak
Sportsko penjanje je dinamičan i izazovan sport koji se razvio iz tradicionalnog penjanja, s naglaskom na tehniku, sigurnost i fizičke performanse. Od svojih skromnih početaka u Europi, sportsko penjanje je postalo globalni fenomen, s penjačima koji se natječu na najvišim razinama, uključujući Olimpijske igre. Uz rastuću popularnost umjetnih penjačkih dvorana, sportsko penjanje nastavlja rasti i razvijati se, privlačeći nove generacije penjača diljem svijeta.