Teqball je inovativni sport koji kombinira elemente nogometa i stolnog tenisa, a igra se na posebnom zakrivljenom stolu koji podsjeća na stol za stolni tenis. Stol je sličan stolu za stolni tenis, ali je duži i zakrivljen, što omogućava lopti da se odbija s površine i vraća natrag prema igračima.
Igra se slično tenisu, s dva ili više igrača koji se natječu jedan protiv drugog. Glavni cilj je odbiti loptu preko stola koristeći različite dijelove tijela, osim ruku i ruku, te je vratiti natrag prema protivniku. Lopta se mora dotaknuti površine stola prije nego što se vrati prema suparniku. Igrači mogu koristiti različite tehnike udaraca, uključujući glavu, prsa, bedra, i noge.
Teqball se može igrati u pojedinačnoj konkurenciji ili u parovima, slično tenisu ili stolnom tenisu. Igrači se natječu za bodove, a pobjednik je onaj koji prvi postigne određeni broj bodova ili pobjednički marginu.
Teqball je razvijen kao sport za promicanje vještina i tehnike u nogometu, te kao zabavna aktivnost koja kombinira elemente nogometa, stolnog tenisa i društvenih igara. Sport je dobio popularnost diljem svijeta, s mnogim klubovima, turnirima i međunarodnim natjecanjima.
Teqball je postao posebno popularan među nogometnim igračima, koji ga koriste kao sredstvo za poboljšanje tehnike i koordinacije, te kao zabavnu aktivnost izvan terena. Sport također privlači pažnju mladih igrača i rekreativnih sportaša, pružajući im novu i inovativnu mogućnost za vježbanje i zabavu.
Što je teqball? Nastanak i razvoj teqballa
Teqball je nastao u Mađarskoj 2014. godine, gdje su ga osmislili dva bivša nogometaša, Gábor Borsányi i Viktor Huszár. Njihov cilj bio je kombinirati elemente nogometa i stolnog tenisa kako bi stvorili inovativni sport koji bi promovirao vještine, tehnike i zabavu.
Od tada se teqball brzo razvio i proširio diljem svijeta, privlačeći pažnju igrača, zaljubljenika u sport i entuzijasta. Prvo su ga prihvatili u drugim europskim zemljama, a potom se proširio i na druge kontinente.
Teqball se brzo proširio među nogometnim klubovima, rekreativcima i sportskim entuzijastima diljem svijeta, te je postao popularan ne samo kao sredstvo za poboljšanje vještina i tehnike u nogometu, već i kao samostalni sport koji privlači sve veći broj igrača.
Danas, teqball se igra i promiče u mnogim zemljama širom svijeta, uključujući Europu, Aziju, Ameriku, Afriku i Oceaniju. Postoje teqball klubovi, lige, turniri i međunarodna natjecanja diljem svijeta, što potvrđuje globalni interes i rastuću popularnost ovog inovativnog sporta.
Mađarska i dalje ostaje središte teqballa, ali sport je postao globalni fenomen koji okuplja ljude različitih dobnih skupina, pozadina i vještina. Teqball nastavlja privlačiti sve veći broj zaljubljenika u sport i pruža nova i uzbudljiva iskustva kako za profesionalne sportaše tako i za rekreativce.
Pravila teqballa
Pravila teqballa su osmišljena kako bi osigurala fer i zabavnu igru, kombinirajući elemente nogometa i stolnog tenisa na zakrivljenom stolu. Evo osnovnih pravila teqballa:
- Broj igrača: Teqball se obično igra jedan na jedan, ali može se igrati i u parovima, dva na dva.
- Igra površine: Teqball se igra na specijalnom zakrivljenom stolu, sličnom stolu za stolni tenis, ali dužem i zakrivljenom. Površina stola omogućava lopti da se odbija i vraća prema igračima.
- Lopta: Koristi se posebna lopta slična nogometnoj lopti, ali manjih dimenzija.
- Početak igre: Igra počinje servisom jednog od igrača, koji udara loptu preko stola prema protivniku.
- Igranje lopte: Igrači se izmjenjuju udarajući loptu preko stola koristeći različite dijelove tijela, osim ruku i ruku.
- Bodovanje: Igrači osvajaju bodove ako protivnik ne uspije vratiti loptu preko stola ili ako napravi pogrešku. Postoje različite verzije bodovanja, ali obično se igra do određenog broja bodova.
- Servis: Igrači se izmjenjuju servisirajući loptu jedan protiv drugog.
- Linije stola: Na stolu su označene linije koje određuju granice igrališta, slično kao u tenisu.
- Foulovi: Igrač može napraviti foul ako ne udari loptu preko stola, udari je rukom ili rukom, ili ako napravi drugu pogrešku. Protivnik tada osvaja bod.
- Pobjednik: Pobjednik je igrač ili ekipa koji prvi postigne određeni broj bodova ili pobjednički marginu.
Ova osnovna pravila omogućavaju dinamičnu i zabavnu igru teqballa, kombinirajući elemente nogometa i stolnog tenisa na inovativan način. Teqball se može prilagoditi različitim razinama vještine i iskustva, te je popularan među igračima svih dobnih skupina i pozadina.
Velika natjecanja u teqballu
Svjetska prvenstva u teqballu organizira Međunarodna federacija teqballa (FITEQ) koja je nadležna za razvoj i promociju ovog sporta diljem svijeta. Prvo svjetsko prvenstvo u teqballu održano je 2017. godine u Budimpešti gdje su se natjecali igrači iz različitih zemalja i pokazali svoje vještine i talent. Od tada, svjetska prvenstva održavaju se redovito svake godine, a natjecanja uključuju pojedinačne, timovske i mješovite kategorije. Na prvom Svjetskom prvenstvu do zlatnih medalja su došli Adam Blazsovics iz Mađarske u pojedinačnoj konkurenciji te Rumunji Zsolt Lazar i Barna Szecsi u konkurenciji parova.
Svjetska prvenstva u teqballu privlače pažnju nogometnih i sportskih navijača diljem svijeta te pružaju platformu za promicanje ovog inovativnog sporta. Natjecanja su uzbudljiva, dinamična i privlače najbolje igrače iz cijelog svijeta, koji se natječu za prestižne titule i nagrade.
Osim svjetskih prvenstava, postoje i druga međunarodna natjecanja u teqballu, uključujući kontinentalne prvenstva, regionalne turnire i klupska natjecanja. Teqball je sport u brzom rastu i razvoju, te se očekuje da će broj natjecanja i kvaliteta natjecanja nastaviti rasti kako sport bude postajao sve popularniji diljem svijeta.
Ljestvica 10 najboljih teqball igrača i igračica u pojedinačnoj konkurenciji
Muškarci:
- Apor GYORGYDEAK (Mađarska) 6,744
- Adrian DUSZAK (Poljska) 4,599
- Adam BLAZSOVICS (Mađarska) 3,287
- Hugo RABEUX (Francuska) 1,631
- Brian Mengel THOMSEN (Danska) 1,409
- Balazs KATZ (Mađarska) 1,188
- Martin CSEREKLYE (Mađarska) 1,116
- Julien GRONDIN (Francuska) 1,093
- Csaba BANYIK (Mađarska) 1,053
- Bogdan MAROJEVIĆ (Srbija) 913
Žene:
- Rafaella FONTES GIMENEZ (Brazil) 3,504
- Anna IZSAK (Mađarska) 3,265
- Carolyn GRECO (SAD) 3,201
- Kinga BARABASI (Rumunjska) 2,055
- Krisztina ACS (Mađarska) 1,812
- Zsanett JANICSEK (Mađarska) 1,725
- Amelie JULIAN (Francuska) 1,642
- Jutatip KUNTATONG (Tajland) 1,597
- Boglarka NAGY (Mađarska) 1,033
- Silvia FERRER GARCIA (Španjolska) 786