Igre Commonwealtha, poznate i kao British Empire Games, British Empire and Commonwealth Games te British Commonwealth Games u raznim periodima, su veliki multisportski događaj koji okuplja sportaše iz zemalja članica Commonwealtha. Ovo natjecanje je jedno od najvažnijih u sportskom kalendaru mnogih zemalja koje su nekada bile dio Britanskog Carstva.
U nastavku saznajte što su Igre Commonwealtha, njihovu povijest, koje zemlje sudjeluju i još mnogo toga…
Što su Igre Commonwealtha i povijest Igara?
Igre Commonwealtha prvi su puta održane 1930. godine u Hamiltonu, Kanada, pod nazivom British Empire Games. Ideja za ove igre pripisana je reverendu Astleyju Cooperu, koji je 1891. godine predložio sportsko natjecanje između zemalja Britanskog Carstva kao način jačanja veza između tih zemalja.
Prve igre (Hamilton 1930):
- Na prvim igrama sudjelovalo je 11 zemalja s ukupno 400 sportaša.
- Natjecanja su uključivala 59 događaja u šest sportova: atletici, plivanju, boksu, hrvanju, biciklizmu i kuglanju na travi.
Evolucija i promjene:
- Nakon Drugog svjetskog rata, igre su preimenovane u British Empire and Commonwealth Games.
- Godine 1970. naziv je promijenjen u British Commonwealth Games.
- Konačno, 1978. godine, igre su dobile današnji naziv – Commonwealth Games.
Zemlje sudionice
Igre Commonwealtha okupljaju sportaše iz svih zemalja članica Commonwealtha. Trenutno, Commonwealth ima 56 članica, ali na igrama sudjeluje i nekoliko teritorija i ovisnih područja koja nisu samostalne države, što povećava broj sudionika.
Najznačajnije zemlje sudionice:
- Engleska
- Australija
- Kanada
- Indija
- Novi Zeland
- Južna Afrika
Manje zemlje poput Kariba i pacifičkih otoka također šalju svoje predstavnike, što čini igre jedinstvenim događajem u kojem se susreću sportaši iz različitih dijelova svijeta.
Sportovi na Igrama Commonwealtha
Sportovi na Igrama Commonwealtha uključuju širok spektar disciplina. Osnovni sportovi uključuju:
- Atletika
- Plivanje
- Badminton
- Boks
- Biciklizam
- Gimnastika
- Hokej na travi
- Judo
- Kuglanje na travi
- Netball
- Rugby sedam
- Stolni tenis
- Tenis
- Triatlon
- Hrvanje
Uključivanje i isključivanje sportova mijenja se ovisno o domaćinu, koji može predložiti nove sportove za uvrštavanje u program igara.
Povijesni pregled Igara
Hamilton 1930: Prve igre bile su relativno male u usporedbi s današnjim standardima, s 11 sudionica i 400 sportaša.
London 1934: Igre su proširene, a sudjelovalo je 17 zemalja. Ovo izdanje je uvelo natjecanja u skokovima u vodu i streljaštvu.
Auckland 1950: Igre su se prvi put održale na južnoj hemisferi, u Novom Zelandu.
Edmonton 1978: Igre su prvi put održane pod novim nazivom Commonwealth Games. Bile su to prve igre na kojima su sudjelovali sportaši iz preko 40 zemalja.
Kuala Lumpur 1998: Prve igre održane u Aziji i prve koje su uključivale timske sportove poput hokeja na travi, netballa i rugbyja sedam.
Manchester 2002: Igre su se vratile u Englesku nakon više od 60 godina. Bile su to najveće igre do tada s 72 zemlje sudionice.
Melbourne 2006: Igre su postigle veliki uspjeh u Australiji, s više od 4.500 sportaša iz 71 zemlje.
Glasgow 2014: Igre su donijele nova uzbuđenja i velike sportske uspjehe.
Gold Coast 2018: Australija je još jednom ugostila igre, koje su bile jedne od najuspješnijih u povijesti.
Birmingham 2022: Najnovije izdanje igara održano je u Engleskoj, s naglaskom na održivost i inkluzivnost.
Uspješni sportaši Igara Commonwealtha
Mnogi sportaši su ostvarili izuzetne uspjehe na Igrama Commonwealtha. Neki od njih su postali legende sporta zahvaljujući svojim postignućima na ovim igrama.
Australija
Ian Thorpe – Plivanje:
- Osvojio je 10 zlatnih medalja na Igrama Commonwealtha 1998. i 2002. godine, postavši jedan od najuspješnijih plivača u povijesti igara.
Susie O’Neill – Plivanje:
- Osvojila je ukupno 15 medalja na Igrama Commonwealtha, uključujući 10 zlatnih, 5 srebrnih i 2 brončane, čime je postala jedna od najtrofejnijih plivačica.
Dawn Fraser – Plivanje:
- Osvojila je 6 zlatnih i 2 srebrne medalje na Igrama Commonwealtha, učvrstivši svoju poziciju kao jedna od najboljih plivačica svih vremena.
Engleska
Daley Thompson – Atletika:
- Dvostruki olimpijski prvak u desetoboju, Thompson je također osvojio dvije zlatne medalje na Igrama Commonwealtha 1978. i 1982. godine.
Steve Redgrave – Veslanje:
- Osvojio je zlatne medalje na Igrama Commonwealtha 1986. godine u četvercu s kormilarom i bez kormilara, dodatno potvrdivši svoju dominaciju u veslanju.
Mo Farah – Atletika:
- Osvojio je zlatnu medalju na 5000 metara na Igrama Commonwealtha 2010. godine, dodajući još jedan uspjeh svojoj impresivnoj karijeri.
Kanada
Donovan Bailey – Atletika:
- Olimpijski prvak na 100 metara, Bailey je osvojio zlato i na Igrama Commonwealtha 1994. godine u istoj disciplini.
Cindy Klassen – Brzo klizanje:
- Premda je poznatija po uspjesima u brzom klizanju, Klassen je također bila uspješna na Igrama Commonwealtha u biciklizmu.
Brian Orser – Umjetničko klizanje:
- Osvojio je srebrnu medalju na Igrama Commonwealtha 1986. godine, dodatno učvrstivši svoju poziciju u povijesti sporta.
Novi Zeland
Peter Snell – Atletika:
- Osvojio je zlatne medalje na 800 metara i 1.500 metara na Igrama Commonwealtha 1962. godine, postavši jedna od legendi novozelandske atletike.
Valerie Adams – Atletika:
- Osvojila je četiri zlatne medalje u bacanju kugle na Igrama Commonwealtha (2006., 2010., 2014., 2018.), učvrstivši svoju dominaciju u toj disciplini.
Yvette Williams – Atletika:
- Prva Novozelanđanka koja je osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama, također je osvojila zlato u skoku u dalj na Igrama Commonwealtha 1954. godine.
Organizacija Igara
Igre Commonwealtha organizira Commonwealth Games Federation (CGF). Organizacija je odgovorna za odabir gradova domaćina, nadzor priprema i provođenje igara. Svaki domaćin mora osigurati adekvatnu sportsku infrastrukturu i logistiku za smještaj sportaša, službenika i gledatelja.
Proces odabira domaćina
Proces odabira domaćina igara počinje nekoliko godina unaprijed. Gradovi kandidati moraju podnijeti detaljnu ponudu koja uključuje planove za infrastrukturu, sportske objekte, smještaj i financiranje. CGF zatim pregledava ponude i odlučuje koji grad će biti domaćin igara.
Utjecaj Igara Commonwealtha
Igre Commonwealtha imaju značajan utjecaj na zemlje domaćine i sudionike. One pružaju priliku za promociju sporta, jačanje nacionalnog ponosa i poticanje međunarodnog prijateljstva i suradnje. Također, igre donose ekonomske koristi kroz turizam, infrastrukturalna ulaganja i globalnu promociju.
Kulturni i socijalni utjecaj
Igre potiču kulturnu razmjenu i razumijevanje među narodima Commonwealtha. Sudionici imaju priliku naučiti o kulturama drugih zemalja, a gledatelji mogu uživati u raznovrsnim kulturnim programima i događanjima.
Ekonomski utjecaj
Domaćinstvo Igara Commonwealtha može donijeti značajne ekonomske koristi, uključujući povećanje turizma, stvaranje radnih mjesta i ulaganja u infrastrukturu. Međutim, domaćini se također suočavaju s izazovima vezanim uz financiranje i logistiku velikih sportskih događaja.
Zaključak
Igre Commonwealtha su jedan od najvažnijih multisportskih događaja na svijetu, okupljajući sportaše iz svih dijelova Commonwealtha. Od svog osnutka 1930. godine, igre su evoluirale i rasle, postajući simbol sportskog duha, prijateljstva i suradnje. Uspješni sportaši iz različitih zemalja ostavili su neizbrisiv trag u povijesti igara, dok domaćini igara imaju priliku pokazati svoje sposobnosti i prednosti na globalnoj pozornici.
Gledajući unaprijed, Igre Commonwealtha će nastaviti igrati ključnu ulogu u promociji sporta i kulturne razmjene, potičući nove generacije sportaša i inspirirajući milijune ljudi diljem svijeta.