Tenis je popularan svjetski sport koji se igra između dva ili četiri igrača. Glavni cilj je poslati lopticu preko mreže na protivničku stranu terena na način da je protivnik ne može vratiti ili je vrati izvan granica terena. Mi ćemo se danas pozabaviti temom – koji su to teniski Masters turniri koji su odmah jedan nivo ispod Grand Slamova.
Tenis se može igrati pojedinačno (jedan protiv jedan) ili u parovima (dva protiv dva). Svaka igra (poen) započinje servisom, gdje igrač ili par počinje igru servirajući lopticu preko mreže. Nakon servisa, igrači izmjenjuju udarce dok se loptica ne vrati izvan granica terena ili dok ne naprave grešku.
Tenis je poznat po Grand Slam turnirima, koji uključuju Australian Open, French Open, Wimbledon i US Open. Ovi turniri su najprestižniji u tenisu i održavaju se jednom godišnje na različitim podlogama (trava, zemlja, hard ili tepih).
Taktika, brzina, preciznost i mentalna izdržljivost ključni su elementi uspješnog tenisa. Tenis također promiče sportski duh i fer igru, a mnogi smatraju da je vrlo izazovan sport koji zahtijeva kontinuiranu praksu i fizičku spremnost.
Što su teniski Masters turniri i koliko ih ima?
Tema ovog teksta su teniski Masters turniri. To su prestižni događaji koji se održavaju tijekom sezone i privlače najbolje teniske igrače svijeta. Postoji devet Masters turnira u muškoj konkurenciji, koji se odvijaju na različitim podlogama, a oni su kategorizirani kao ATP 1000 turniri.
Povijest teniskih Masters 1000 turnira seže u kasne 1980-e godine, kada je ATP (Association of Tennis Professionals) odlučio restrukturirati teniski kalendar kako bi uveo novu klasifikaciju turnira. Ideja je bila stvoriti seriju visokoprestižnih turnira koji bi se održavali na različitim podlogama i koji bi privukli najbolje igrače svijeta.
Godine 1990., ATP Tour je uveo koncept “Championship Series”, koji su činili devet turnira, po jedan na svakoj od tadašnjih glavnih podloga: zemljanoj, tvrdoj i brzoj podlozi. Ovi turniri su bili prvi korak ka formiranju kasnije poznatih Masters 1000 turnira.
Proces transformacije započeo je 2000. godine kada je ATP Tour preimenovan u ATP Masters Series, a broj turnira se smanjio na šest, dodajući imajući u vidu njihov značaj, prepoznat u ATP kalendara. Ti turniri su postali poznati kao “Super 9”. S vremenom, taj broj se povećao na osam, a kasnije na devet turnira, što ih je dovelo do sadašnjeg statusa Masters 1000 turnira.
Kroz godine, Masters 1000 turniri postali su ključni dio teniskog kalendara, privlačeći najbolje igrače svijeta i pružajući im priliku da se bore za prestižne naslove i nagrade. Ovi turniri su također postali važni za bodovanje igrača, jer pobjednici dobijaju značajan broj ATP bodova koji im pomažu u rangiranju.
Svaki od devet Masters 1000 turnira ima svoju jedinstvenu povijest i tradiciju. Neki od njih su stvoreni kao nasljednici starih turnira, dok su drugi nastali kao novi događaji u svijetu tenisa. Bez obzira na podlogu ili lokaciju, ti turniri su uživali u stalnom rastu popularnosti i privukli su ogroman interes teniskih fanova širom svijeta.
Osim što su postali važan dio profesionalnog tenisa, Masters 1000 turniri su također imali značajan utjecaj na promociju sporta, šireći tenisku kulturu i entuzijazam među ljubiteljima tenisa diljem svijeta.
Ovi turniri su dio serije ATP Masters 1000.
- Indian Wells Masters (BNP Paribas Open): Ovaj turnir se održava u Indian Wellsu, Kalifornija, SAD, na tvrdoj podlozi. Poznat je po svojoj impresivnoj infrastrukturi i atmosferi.
- Miami Open: Ovaj turnir se igra na tvrdoj podlozi u Miami Gardensu, Florida, SAD. Osim teniskog natjecanja, Miami Open je poznat po svojim zabavnim događajima i širokom spektru zabavnih aktivnosti za posjetitelje.
- Monte-Carlo Masters: Održava se u Monte Carlu, Monako, na zemljanoj podlozi. Poznat je po svojoj prestižnoj lokaciji i dugoj tradiciji.
- Madrid Open: Ovaj turnir se održava u Madridu, Španjolska, na tvrdoj podlozi. Počeo je kao turnir na zemljanoj podlozi, ali je kasnije prešao na tvrdu.
- Italian Open (Rome Masters): Održava se u Rimu, Italija, na zemljanoj podlozi. Italijanski otvoreni turnir je jedan od najprestižnijih turnira na svijetu.
- Canadian Open (Rogers Cup): Ovaj turnir se održava u Kanadi, s rotirajućim gradovima Montrealom i Torontom. Igra se na tvrdoj podlozi.
- Cincinnati Masters (Western & Southern Open): Održava se u Cincinnatiu, Ohio, SAD, na tvrdoj podlozi. Poznat je po svojoj brzoj podlozi i impresivnom igračkom polju.
- Shanghai Masters: Ovaj turnir se održava u Šangaju, Kina, na tvrdoj podlozi. Šangaj Masters je postao jedan od najznačajnijih turnira u Aziji.
- Paris Masters: Održava se u Parizu, Francuska, na tvrdoj podlozi. Zatvara sezonu Masters turnira i često je ključni trenutak u borbi za kvalifikaciju na ATP završni turnir.
Ovi turniri privlače vrhunske igrače i često su ključni trenuci u sezoni, kako za sakupljanje bodova za rangiranje, tako i za pripremu za Grand Slam turnire.
Tko su najuspješniji tenisači u povijesti – ATP 1000 turniri?
Nabrajanje najuspješnijih tenisača u povijesti teniskih Masters turnira može varirati ovisno o kriterijima koje uzmete u obzir, kao što su broj osvojenih turnira, ukupan broj finala, ili čak postotak osvojenih turnira u odnosu na finala. Evo top 10 tenisača s obzirom na ukupan broj osvojenih Masters 1000 titula:
- Novak Đoković: Srpski tenisač, trenutno vodeći igrač na svijetu, osvojio je 40 Masters 1000 titula zahvaljujući čemu je rekorder. Jedini je tenisač u povijesti koji je svaki od tih devet turnira osvajao barem dva puta.
- Rafael Nadal: Španjolski tenisač, poznat kao “Kralj zemlje”, osvojio je impresivnih 36 Masters 1000 titula. Kada je 2008. godine osvojio Monte Carlo i u pojedinačnoj konkurenciji i u konkurenciji parova, Nadal je postao tek drugi tenisač u povijesti koji je osvojio dva naslova na istom Mastersu poslije Jima Couriera i Indian Wellsa iz 1991. godine.
- Roger Federer: Švicarski tenisač, jedan od najvećih igrača u povijesti, osvojio je 28 Masters 1000 titula.
- Andre Agassi: Američki tenisač, jedan od najdominantnijih igrača 90-ih godina, osvojio je 17 Masters 1000 titula.
- Andy Murray: Britanski tenisač, poznat po svojoj izdržljivosti i borbenosti, osvojio je 14 Masters 1000 titula.
- Pete Sampras: Američki tenisač, koji se smatra jednim od najboljih svih vremena, osvojio je 11 Masters 1000 titula.
- Thomas Muster: Austrijski tenisač koji je prozvan “Kraljem zemlje” tijekom 90-ih godina prošlog stoljeća je osvojio osam Masters titula.
- Michael Chang: Američki tenisač, poznat po tome što je najmlađi tenisač koji je osvojio Grand Slam u povijesti trijumfiravši na Roland Garrosu 1989. godine sa samo 17 godina i 109 dana, osvojio je i sedam Masters naslova.
- Danil Medvjedev: Ruski tenisač je najmlađi u društvu 10 najuspješnijih tenisača u povijesti Masters turnira s njih šest.
- Jim Courier: Američki tenisač, koji je bio dominantan u ranim 90-ima, osvojio je pet Masters 1000 titula.
Ovi tenisači su ostavili neizbrisiv trag u svijetu tenisa i uživali su u uspjesima na najprestižnijim turnirima u karijeri. Njihova dominacija na Masters 1000 turnirima svjedoči o njihovoj izvanrednoj kvaliteti i sposobnosti da se natječu na najvišem nivou.