Rukomet je sport koji uvijek ima mjesta za poboljšanja pa se tako i njegova pravila mijenjaju. Neka od najzanimljivijih koje smo vidjeli posljednjih godina su mogućnost zamijene igrača i vratara, dodavanje trećeg timeouta, ali i plavi karton.
U prvoj utakmici Europskog prvenstva 2022. godine, upravo smo mogli svjedočiti dodjeljivanju plavog kartona hrvatskom reprezentativcu Davidu Mandiću. Mnogima nije bilo jasno što on zapravo predstavlja pa smo odlučili pokušati vam objasniti.
Postoje četiri kazne za igrača u utakmici
Ako jedan od igrača napravi neki grublji prekršaj, nesportski se ponaša ili jednostavno prekrši neko od pravila rukometne igre, on može biti kažnjen na jedan od čak četiri načina. Ta su četiri načina:
- Žuti karton
- Isključenje od dvije minute
- Crveni karton
- Plavi karton
Poredali smo ove kazne po njihovoj rigoroznosti, a prema tome vidimo kako je plavi karton zapravo najgore moguća kazna za igrača.
Žuti karton
Žuti karton je kazna za igrača koja se najčešće koristi početkom utakmice kako se već na samom startu ne bi moralo nekoga isključivati. Naravno, sudac može dodijeliti dvije minute igraču i preskočiti davanje žutog kartona ako osjeća da je to potrebno, no česta je praksa kod sudaca za smiriti početni naboj običan žuti karton.
Isključenje od dvije minute
Isključenje od dvije minute je kazna za neki grublji prekršaj ili nesportski potez, a može se dodijeliti i za situacije kao što je, primjerice, kriva izmjena. Svaki igrač će nakon što u utakmici dobije tri isključenja dobiti i crveni karton, a to znači da se više ne smije vraćati u igru.
Crveni karton
Crveni se karton daje igračima koji su napravili jedan prekršaj za koji se kazna od dvije minute čini preblagom. To mora biti nešto poput udarca u lice ili izuzetno nesportskog poteza kao što je nepropisno ometanje igrača pri jako izglednoj šansi za gol. Kao što smo rekli, crveni karton se automatski daje igraču i nakon njegovog trećeg isključenja od dvije minute.
Plavi karton
Plavi je karton novitet u svijetu rukometa, a dodjeljuje se igračima za koje se smatra da bi im disciplinska komisija možda trebala dati i neku dodatnu kaznu. Plavi karton dodjeljuje se zajedno s crvenim, odnosno nakon isključenja iz utakmice.
On također ovisi o slobodnoj sudačkoj procjeni tako da ne postoji točno određena radnja koja će igraču priuštiti plavi karton.
Mora li igrač dobiti dodatnu kaznu nakon što dobije plavi karton?
Zanimljivo pitanje koje mnogi postave nakon što prvi put vide plavi karton je mora li igrač dobiti dodatnu kaznu nakon plavog kartona na utakmici?
Odgovor na to pitanje je zapravo ne. Ako sudac misli da je igrač bio toliko grub da bi možda trebao dobiti neku dodatnu kaznu za nadolazeće utakmice, pokazat će mu spomenuti karton. No, ako disciplinska komisija pregledom cjelokupne situacije odluči da igrač zapravo nije bio pretjerano grub, ne mora ga dodatno kazniti te će on u tom slučaju moći normalno nastupiti već u idućoj utakmici.
Komisija podržava suce kada je plavi karton u pitanju
Disciplinska će komisija, posebice na velikim natjecanjima u velikoj većini slučajeva dodatno kazniti igrača jer osjećaju kako moraju podržati svoje suce i njihovu procjenu budući da oni dodijelili taj plavi karton. Prava je rijetkost vidjeti da se plavi karton dodijeli, a da nakon njega ne bude barem jedna utakmice kazne, posebice na velikim natjecanjima gdje su suci koristili video tehnologiju kako bi donijeli odluku o davanju plavog kartona igraču.