Nogomet je najpopularniji sport na svijetu, bez premca. Nijedan drugi sport nije pokazao sposobnost zaokupiti toliku maลกtu kao nogomet tijekom povijesti. Svjetska prvenstva u nogometu mogu se smatrati izloลพbom svega dobrog ลกto nogomet nudi. Ovaj turnir koji se odrลพava svake ฤetiri godine donio je brojne nezaboravne trenutke mnogim zaljubljenicima u ovaj sport. Takoฤer je djelovao kao svojevrsna โlansirna rampaโ za brojne buduฤe super-zvijezde.
Nakon Olimpijskih igara, svjetska nogometna prvenstva nedvojbeno su najveฤi spektakl u svijetu sporta. Rijeฤ je i o najskupljim i najgledanijim sportskim dogaฤajima na svijetu. Ukljuฤujuฤi i posljednje izdanje u Kataru, 18 zemalja bilo je domaฤin Svjetskog prvenstva, a 80 razliฤitih nacija sudjelovalo je u njemu.
Ovaj tekst govori o povijesti najveฤeg nogometnog turnira, poฤevลกi od prvog izdanja 1930. godine. Takoฤer se osvrฤemo na znaฤajne ฤinjenice i bogatu arhivu u vezi sa svjetskim prvenstvima.
Svjetska prvenstva u nogometu #1: Urugvaj 1930.
Svjetsko nogometno prvenstvo 1930. bilo je inauguralno izdanje FIFA-inog najveฤeg turnira. Urugvaj, koji je osvojio zlato na Olimpijskim igrama 1928., izabran je za domaฤina Svjetskog prvenstva. Samo 13 reprezentacija โ sedam iz Juลพne i Srednje Amerike, ฤetiri iz Europe i dvije iz Sjeverne Amerike โ prihvatilo je FIFA-in otvoreni poziv za sudjelovanje na turniru.
Tri razliฤita stadiona, svi smjeลกteni u Montevideu, koriลกtena su za domaฤinstvo Svjetskog prvenstva u nogometu 1930. godine. S kapacitetom od 90.000 gledatelja, Estadio Centenario bio je primarni stadion, a izgraฤen je posebno za turnir. Sluลพio je za odrลพavanje oba polufinala i finala. U finalu je domaฤin Urugvaj pobijedio nogometnu reprezentaciju Argentine 4:2 i tako podigao trofej postavลกi prvi svjetski prvak. Za Urugvaj su zabili Pablo Dorado, Jose Pedro Cea, Victoriano Iriarte i Hector Castro, dok su za Argentinu strijelci bili Carlos Peucelle i Guillermo Stabile.
Stabile je turnir zavrลกio i kao najbolji strijelac s osam golova. Posljednji preลพivjeli sudionik inauguralnog finala Svjetskog prvenstva 1930. godine bio je Francisco โPanchoโ Varallo, koji je umro u dobi od okruglih 100 godina 2011. godine.
Svjetska prvenstva u nogometu #2: Italija 1934.
Italija je bila domaฤin Svjetskog prvenstva 1934. godine. Stoga je ovo bilo prvo Svjetsko prvenstvo koje se odrลพalo u Europi. To je, takoฤer, prvi Mundijal koji je imao kvalifikacijsku fazu. U kvalifikacijama su nastupile ukupno 32 reprezentacije, a 16 se plasiralo na zavrลกni turnir. Branitelj naslova, Urugvaj, odbio je sudjelovati u znak prosvjeda protiv europskih selekcija koje su odbile putovati na turnir ฤetiri godine ranije. Na SP u Italiju putovalo je 12 nacija iz Europe, dvije iz Juลพne i Srednje Amerike te po jedna iz Sjeverne Amerike i Afrike. Egipat je postao prva nacija koja je predstavljala Afriku. Turnir je ugostilo osam razliฤitih gradova.
Finale Svjetskog prvenstva igralo se izmeฤu Italije i ฤehoslovaฤke na Nacionalnom stadionu faลกistiฤke partije u Rimu. Preko 55.000 gledatelja bilo je nazoฤno u utakmici u kojoj je domaฤin slavio s 2:1 nakon produลพetaka. ฤehoslovaฤka je povela preko Antonina Puฤa. Ipak, izjednaฤio je Raimundo Orsi u 81. minuti, a naslov za Talijane izborio Angelo Schiavio u produลพecima.
Oldrich Nejedly iz ฤehoslovaฤke bio je najbolji strijelac s pet golova.
Svjetska prvenstva u nogometu #3: Francuska 1938.
Svjetsko nogometno prvenstvo 1938. odrลพano je u Francuskoj. Po prvi put, domaฤin i branitelj naslova izravno su proลกli na turnir. Argentina i Urugvaj odbili su sudjelovanje jer su europske nacije bile domaฤini dva uzastopna turnira, dok ล panjolska nije mogla sudjelovati zbog Graฤanskog rata. Austrija se kvalificirala, ali ju je Njemaฤka anektirala prije turnira. Dakle, na turniru je sudjelovalo 15 reprezentacija โ 12 iz Europe te po jedna iz Azije, Sjeverne Amerike i Juลพne Amerike. Na ovom Svjetskom prvenstvu prvi i jedini put nastupili su Kuba i Indonezija (tada Nizozemska Istoฤna Indija).
Ukupno deset stadiona u devet gradova koriลกteno je za domaฤinstvo Svjetskog prvenstva u nogometu. Finale se igralo izmeฤu Italije i Maฤarske na Stade Olympique de Colombesu u Parizu. Oko 45.000 nogometnih oboลพavatelja gledalo je kako Talijani brane naslov rezultatom 4:2, zahvaljujuฤi golovima Gina Colaussija i Silvija Piole. Pal Titkos i Gyorgy Sarosi bili su strijelci za Maฤarsku.
Bilo je to prvo SP koje je ukljuฤivalo utakmicu za treฤe mjesto, koje je zavrลกilo pobjedom Brazila nad ล vedskom 4:2. Najbolji strijelac bio je Brazilac Leonidas sa sedam golova.
Turnir se igrao u nadolazeฤoj sjeni Drugog svjetskog rata. Bilo je potrebno 12 godina da se odrลพi sljedeฤe izdanje.
Svjetska prvenstva u nogometu #4: Brazil 1950.
Nakon 12 godina pauze, Brazil je bio sljedeฤa zemlja domaฤin Svjetskog prvenstva. Nekoliko zemalja iz Juลพne i Srednje Amerike, Istoฤne Europe i Azije povuklo se s turnira. Na kraju je samo 13 timova sudjelovalo na turniru 1950. godine. Ovaj Mundijal oznaฤio je prvi nastup Engleske. Bio je to i prvi televizijski prijenos nekog svjetskog prvenstva. Za domaฤinstvo turnira odabrano je ลกest gradova. Organizatori su prilagodili drugaฤiju strukturu turnira โ reprezentacije su u prvom krugu bile podijeljene u ฤetiri skupine. Pobjednici skupina zatim su spojeni u drugu skupinu u borbi za trofej. Stoga je ovo bilo i jedino Svjetsko prvenstvo koje nije imalo klasiฤno finale. U posljednjoj skupini Urugvaj je postao prvak, a Brazil je zavrลกio kao drugoplasirani. ล vedska i ล panjolska zavrลกile su na treฤemu i ฤetvrtome mjestu.
S osam golova Ademir iz Brazila zavrลกio je turnir kao najbolji strijelac, a Juan Alberto Schiaffano drugi s pet.
Svjetska prvenstva u nogometu #5: ล vicarska 1954.
Pozornost se ponovno prebacila na Europu jer je ล vicarska izabrana za domaฤina Svjetskog prvenstva 1954. godine. Ovo SP obiljeลพio je prvi nastup reprezentacija Juลพne Koreje, Turske i ล kotske. Juลพna Koreja bila je prva neovisna azijska drลพava koja je nastupila na Svjetskom prvenstvu. ล est stadiona u ลกest razliฤitih gradova koriลกteno je za odrลพavanje dogaฤaja. Turnir se vratio prijaลกnjem formatu mjeลกavine grupne i nokaut faze. Meฤutim, produลพeci su se koristili ฤak i u utakmicama u skupini.
Ovo Svjetsko prvenstvo pamti se po zlatnoj generaciji Maฤarske, legendarnoj โLakoj konjiciโ, u kojoj su nastupile legende poput Ferenca Puskasa i Sandora Kocsisa. Maฤari su proลกli u finale, ali su iznenaฤujuฤe poraลพeni od Zapadne Njemaฤke 2:4. Finalna utakmica pamti se kao โฤudo iz Bernaโ. Preko 62.000 gledatelja bilo je nazoฤno na stadionu Wankdorf dok je Zapadna Njemaฤka slavila pobjedu u kiลกnim uvjetima. Maximilian Marlock i Helmut Rahn (dvaput) preokrenuli su rezultat nakon ลกto su Puskas i Czibor doveli Maฤare u vodstvo od 2:0.
U utakmici za treฤe mjesto, Austrija je svladala Urugvaj s 3:1. Zlatnu kopaฤku osvojio je Maฤar Kocsis s 11 golova.
Svjetska prvenstva u nogometu #6: ล vedska 1958.
Svjetsko prvenstvo u nogometu 1958. ostalo je u Europi jer je ล vedska odabrana kao sljedeฤa zemlja-domaฤin. Italija, Urugvaj, ล panjolska i Belgija nisu nastupile na ovom turniru od jaฤih reprezentacija. Ovo SP svjedoฤilo je i prvim nastupima selekcija Walesa, Sjeverne Irske i Sovjetskog Saveza.
Na turniru se natjecalo 12 drลพava iz Europe i ฤetiri iz Juลพne i Srednje Amerike. Natjecanje je odigrano na 12 razliฤitih lokacija. Ovaj Mundijal izbacio je Pelea (tada star 17 godina) na svjetsku pozornicu. U finalu, odrลพanom na stadionu Rasunda u Solni, Brazil je upisao pobjedu od 5:2 nad domaฤinima. Utakmici je prisustvovalo gotovo 50.000 ljudi.
Pele (2), Vava (2) i Mario Zagallo zabijali su za prvi svjetski naslov Brazila, a Nils Liedholm i Tore Simonsson bili su strijelci za ล veฤane. Francuska je pobijedila Zapadnu Njemaฤku i osvojila treฤe mjesto. Just Fontaine (Francuska) postigao je 13 golova i bio najbolji strijelac. Do danaลกnjeg dana niti jedan nogometaลก nije zabio toliko pogodaka na jednom SP-u kao Fontaine.
Svjetska prvenstva u nogometu #7: ฤile 1962.
Za svoje sedmo izdanje, Svjetsko prvenstvo preseljeno je u Juลพnu Ameriku. Ovaj put ฤile je bio zemlja-domaฤin. Sve nacije sudionice bile su iz Europe ili Amerike. Naลพalost, ovaj je turnir bio pokvaren negativnom atmosferom na i izvan nogometnih terena. Prva utakmica izmeฤu domaฤina i Italije kasnije je postala poznata kao โBitka za Santiagoโ i nakon koje je u nogomet uveden sustav kaลพnjavanja temeljen na ลพutim i crvenim kartonima.
Za odrลพavanje turnira koriลกtena su ฤetiri razliฤita stadiona. Finale se odrลพalo izmeฤu branitelja naslova Brazila i ฤehoslovaฤke, na stadionu Nacional u Santiagu. Brazilci su obranili naslov pobjedom od 3:1 pred viลกe od 68.500 navijaฤa. Amarildo, Zito i Vava zabili su za branitelje naslova, a Josef Masopust dao je jedan gol za ฤehoslovaฤku. ฤile je u utakmici za treฤe mjesto svladao Jugoslaviju s 1:0.
Florian Albert, Garrincha, Valentin Ivanov, naลก Draลพan Jerkoviฤ, Leonel Sanchez i Vava zajedno su uzeli nagradu za najbolje strijelce s ฤetiri postignuta gola.
Svjetska prvenstva u nogometu #8: Engleska 1966.
Godine 1966. Engleska je postala prva zemlja-domaฤin s engleskog govornog podruฤja. Sjeverna Koreja i Portugal su debitirali, dok ga je 31 afriฤka drลพava bojkotirala zbog nedostatka zajamฤenih mjesta za afriฤki kontinent. Za odrลพavanje turnira koriลกteno je osam stadiona, a stadion Wembley bio je najveฤi. Domaฤini su se u finalu suฤelili sa Zapadnom Njemaฤkom, a na Wembleyu je bilo 97.000 gledatelja.
โTri lavaโ Alfa Ramseyja upisala su pobjedu 4:2 nakon produลพetaka. Sir Geoffrey Hurst postigao je hat-trick, ukljuฤujuฤi i gol u produลพetku. Martin Peters postigao je preostali pogodak za domaฤine. Za Zapadnu Njemaฤku, Helmut Haller i Wolfgang Webber pogodili su mreลพu u osnovnom vremenu. U borbi za treฤe mjesto, Portugal je slavio protiv Sovjetskog Saveza 2:1.
Eusebio iz Portugala bio je najbolji igraฤ i osvojio je Zlatnu kopaฤku s devet golova.
Svjetska prvenstva u nogometu #9: Meksiko 1970.
Meksiko je bio domaฤin devetog izdanja Svjetskog prvenstva u nogometu, 1970. godine. Bilo je to prvo SP odrลพano izvan Europe i Juลพne Amerike. El Salvador, Izrael i Maroko bili su debitanti. Turnir se pamti po napadaฤkom i dotad neviฤenom slobodnom nogometu. S Peleom, Clodoaldom, Gersonom, Jairzinhom, Rivellinom i Tostaom, brazilsku momฤad mnogi joลก uvijek smatraju najboljom reprezentacijom koja je zaigrala na svjetskim smotrama.
Pet razliฤitih stadiona koriลกteno je za domaฤinstvo natjecanja, a finale je odigrano na Estadio Azteca u Mexico Cityju. Pred publikom od 107.500 gledatelja, Brazilci su osvojili svoje treฤe svjetsko prvenstvo poลกto su demolirali Italiju 4:1. Pepe, Gerson, Jairzinho i Carlos Alberto zabili su za nove-stare pobjednike Svjetskog prvenstva, a Roberto Boninsegna postigao je utjeลกni pogodak za Talijane. Zapadna Njemaฤka pobijedila je Urugvaj 1:0 i osvojila treฤe mjesto.
Gerd Muller iz Zapadne Njemaฤke osvojio je Zlatnu kopaฤku s deset golova.
Svjetska prvenstva u nogometu #10: Zapadna Njemaฤka 1974.
Zapadna Njemaฤka dobila je pravo na domaฤinstvo Svjetskog prvenstva 1974. godine. Na ovom Svjetskom prvenstvu isproban je novi format. Prvi krug ostao je kao i ranije, ali su ฤetvrtfinale i polufinale zamijenjeni kruลพnim sustavom koji se sastojao od dvije skupine po ฤetiri momฤadi. Pobjednici ove dvije skupine igrali su meฤusobno u finalu. Na ovom turniru debitirali su Australija, Istoฤna Njemaฤka, Haiti i Zair (danaลกnja Demokratska Republika Kongo).
Izdanje iz 1974. godine zapamฤeno je po โtotalnom nogometuโ koji je prikazala nizozemska reprezentacija i pojavi Johana Cruyffa. Turnir je odrลพan na devet razliฤitih lokacija. U finalu je domaฤin svladao reprezentaciju Nizozemske rezultatom 2:1. Nogometnu utakmicu na Olimpijskom stadionu u Munchenu pratilo je 75.200 gledatelja. Johannes Neeskens donio je rano vodstvo Nizozemcima preko jedanaesterca. No, ubrzo je Paul Breitner izjednaฤio takoฤer s bijele toฤke, a Gerd Muller zabio je za slavlje Nijemaca. Poljska je u utakmici za treฤe mjesto svladala Brazil s 1:0.
Zlatnu kopaฤku ponio je Poljak, Grzegorz Lato, sa sedam golova.
Svjetska prvenstva u nogometu #11: Argentina 1978.
Svjetsko prvenstvo u nogometu 1978. vratilo se u Juลพnu Ameriku jer je Argentina preuzela pravo domaฤina 11. izdanja. Bio je to posljednji Mundijal na kojem je sudjelovalo 16 momฤadi, buduฤi da je FIFA poveฤala format na 24 od narednog izdanja. Ovaj turnir ostao je u sjeni vojnog udara koji se dogodio 1976. i diktature u Argentini koja je uslijedila. Zbog toga je ovo izdanje, takoฤer, zloglasno poznato kao โnajprljavijeโ svjetsko prvenstvo svih vremena.
Turnir je odrลพan na ลกest stadiona u pet gradova. U finalu, odigranom na stadionu Monumental u Buenos Airesu, Argentina je nakon produลพetaka pobijedila Nizozemsku legendarnog Ernsta Happela rezultatom 3:1. Mario Kempes zabio je dva, jednom u osnovnom dijelu i jednom u produลพecima. Ricardo Bertoni takoฤer je zabio u produลพetku. Jedini pogodak za Nizozemce postigao je Dirk Nanninga. U meฤuvremenu, Brazil je pobijedio Italiju 2:1 u utakmici za treฤe mjesto.
Mario Kempes bio je najbolji strijelac sa ลกest golova.
Svjetska prvenstva u nogometu #12: ล panjolska 1982.
ล panjolska je bila domaฤin Svjetskog prvenstva u nogometu 1982. godine. Na ovom turniru sudjelovale su 24 reprezentacije, a debitirali su Alลพir, Kamerun, Honduras, Kuvajt i Novi Zeland. Ovo je bilo posljednje svjetsko prvenstvo koje je u drugoj fazi imalo kruลพni sustav.
Natjecanje je odrลพano na ฤak 17 stadiona u 14 razliฤitih gradova. Svi polufinalisti bili su Europljani. Italija je u finalu pobijedila Zapadnu Njemaฤku 3:1 i osvojila svoje treฤe svjetsko prvenstvo. Finale je odigrano na Santiago Bernabeu u Madridu pred 90.000 gledatelja. Paolo Rossi, Marco Tardelli i Alessandro Altobelli zabili su za โAzzurreโ, a Paul Breitner za zapadne Nijemce. Poljska je pobijedila Francusku 3:2 i osvojila broncu.
Zlatnu kopaฤku osvojio je Paolo Rossi sa ลกest golova.
Svjetska prvenstva u nogometu #13: Meksiko 1986.
Meksiko je izabran za domaฤina svog drugog SP-a. Broj drลพava sudionica ostao je 24, ali je struktura izmijenjena kako bi po prvi put omoguฤila uvoฤenje osmine finala. Na turniru su svoj debi upisali Kanada, Danska i Irak. Ovaj turnir pamti se po briljantnosti Diega Maradone koji je postigao gol โBoลพjom rukomโ, ali i ฤuveni pogodak famoznim solo-prodorom protiv Engleske u ฤetvrtfinalu. Turnir je odrลพan na 12 stadiona u 11 gradova, a svjedoฤio je i fenomenu โmeksiฤkog valaโ, koji se kod nas udomaฤio pod nazivom โvaloviโ koje kreiraju gledatelji na tribinama.
Argentina je pobijedila Zapadnu Njemaฤku 3:2 u finalu na stadionu Estadio Azteca u Mexico Cityju. Na stadionu je bilo ฤak 114.600 gledatelja. Za Argentinu su pogaฤali Jose Brown, Jorge Valdano i Jorge Burruchaga. Golove za Zapadnu Njemaฤku postigli su Karl-Heinz Rummenigge i Rudi Voller. U doigravanju za treฤe mjesto Francuska je svladala Belgiju 4:2 nakon produลพetaka.
Gary Lineker (Engleska) osvojio je Zlatnu kopaฤku sa ลกest golova.
Svjetska prvenstva u nogometu #14: Italija 1990.
Italija je bila domaฤin Svjetskog prvenstva u nogometu 1990. godine. Zapadna Njemaฤka, Sovjetski Savez, ฤehoslovaฤka i Jugoslavija posljednji su se put pojavili jer je ubrzo uslijedio pad Istoฤnoeuropskog bloka. Debitirali su Kostarika, Irska i UAE. Ovo Svjetsko prvenstvo ocijenjeno je loลกim nogometom, a joลก uvijek drลพi rekord s najmanje postignutih golova. Kasnije je to dovelo do uvoฤenja i izmjene nekih pravila, poput povratnog dodavanja i dodjeljivanja tri boda za pobjedu. To je, takoฤer, bilo prvo svjetsko prvenstvo koje se prenosilo putem televizije s visokom rezolucijom slike. Dogaฤaj je odrลพan na 12 razliฤitih stadiona u 12 gradova.
U finalu je Zapadna Njemaฤka pobijedila Argentinu 1:0 i podigla svoj treฤi trofej. Finale Svjetskog prvenstva 1990. odigrano je na stadionu Olimpico u Rimu pred viลกe od 73.500 gledatelja. Jedini pogodak postigao je Andreas Brehme iz jedanaesterca. U utakmici za treฤe mjesto Italija je pobijedila Englesku Bobbyja Robsona s 2:1.
Salvatore Schillaci iz Italije osvojio je Zlatnu kopaฤku sa ลกest golova.
Svjetska prvenstva u nogometu #15: SAD 1994.
SAD je bio domaฤin Svjetskog prvenstva 1994., tri godine nakon prvog Svjetskog prvenstva za ลพene. Smatra se najuspjeลกnijim Svjetskim prvenstvom do sada, a privuklo je rekordan broj gledatelja. Turnir je doฤekao tri debitanta โ Grฤku, Nigeriju i Saudijsku Arabiju. Osim toga, prvi put nakon 1938. godine sudjelovala je jedinstvena njemaฤka reprezentacija, a Rusija je takoฤer nastupila prvi put nakon raspada SSSR-a.
Devet razliฤitih gradova bilo je domaฤin natjecanja. Zbog stadiona velikih kapaciteta ovo Svjetsko prvenstvo u nogometu postavilo je nekoliko rekorda gledanosti. Finale je odrลพano na Rose Bowlu u Pasadeni, a nazoฤilo mu je viลกe od 94.000 navijaฤa. Brazil je pobijedio Italiju na jedanaesterce nakon ลกto je utakmica zavrลกila bez golova nakon produลพetaka. U doigravanju za treฤe mjesto ล vedska je s 4:0 slavila protiv Bugarske.
Hristo Stoiฤkov (Bugarska) i Oleg Salenko (Rusija) postigli su ลกest golova i podijelili Zlatnu kopaฤku.
Svjetska prvenstva u nogometu #16: Francuska 1998.
Svjetsko prvenstvo u nogometu 1998., kojem je domaฤin bila Francuska, bilo je prvo na kojem su sudjelovale 32 reprezentacije. Kao rezultat toga, Hrvatska, Jamajka, Japan i Juลพnoafriฤka Republika debitirali su na svjetskoj smotri. Ovo je izdanje takoฤer svjedoฤilo uvoฤenju pravila zlatnog pogotka.
Turnir je odrลพan na deset razliฤitih stadiona. Zinedine Zidane vodio je Francusku prema naslovu u finalu protiv Brazila (3:0). โTricolorimaโ je to bila prva svjetska titula. Finale se igralo na Stade de Franceu u Parizu, a pratilo ga je 80.000 gledatelja. Zidane je postigao dva gola u prvom poluvremenu, a Emmanuel Petit joลก jedan u nadoknadi drugog dijela. U Francuskoj je cijeli svijet ฤuo za malu Hrvatsku koja je zaprepastila sve osvajanjem bronce. โVatreniโ Miroslava Blaลพeviฤa u borbi za treฤe mjesto svladali su Nizozemsku s 2:1.
Davor ล uker postigao je ลกest golova za trofej Zlatne kopaฤke.
- HRVATSKA โ Jamajka 3:1 (Staniฤ, Prosineฤki, ล uker)
- HRVATSKA โ Japan 1:0 (ล uker)
- HRVATSKA โ Argentina 0:1
- HRVATSKA โ Rumunjska 1:0 (ล uker โ 11m)
- HRVATSKA โ Njemaฤka 3:0 (Jarni, Vlaoviฤ, ล uker)
- HRVATSKA โ Francuska 1:2 (ล uker)
- HRVATSKA โ Nizozemska 2:1 (Prosineฤki, ล uker)
Svjetska prvenstva u nogometu #17: Japan i Juลพna Koreja 2002.
Juลพna Koreja i Japan zajedno su bili domaฤini Svjetskog prvenstva u nogometu 2002. godine. Bilo je to prvo svjetsko prvenstvo koje je organizirano izvan Europe i Amerika i prvo i jedino koje su zajedno organizirale dvije drลพave. Kina, Ekvador, Senegal i Slovenija kvalificirali su se po prvi put, dok je Nizozemska bila odsutna.
Cijeli turnir odrลพan je na ฤak 20 razliฤitih stadiona u dvije zemlje. Na temelju nekih kontroverznih rezultata, Juลพna Koreja stigla je do polufinala i postala prva zemlja izvan Europe i Amerike koja je stigla tako daleko. Finale Svjetskog prvenstva 2002. igralo se izmeฤu Brazila i Njemaฤke na stadionu u Yokohami.
Gotovo 69.500 navijaฤa gledalo je kako je Brazil predvoฤen Ronaldom ostvario sigurnu pobjedu od 2:0 i osvojio svoj peti svjetski naslov. Ronaldo, koji je postigao oba gola u finalu, osvojio je i Zlatnu kopaฤku s ukupno osam pogodaka. U borbi za treฤe mjesto, Turska je svladala Juลพnu Koreju s 3:2. Ta je utakmica uลกla u povijest svjetskih prvenstava po najbrลพem postignutom pogotku (Hakan Sukur u 11. sekundi).
- HRVATSKA โ Meksiko 0:1
- HRVATSKA โ Italija 2:1 (Rapaiฤ, Oliฤ)
- HRVATSKA โ Ekvador 0:1
Svjetska prvenstva u nogometu #18: Njemaฤka 2006.
Njemaฤka je dobila pravo domaฤinstva 18. izdanja SP-a. Turnir je odrลพan na 12 stadiona. Angola, ฤeลกka, Gana, Obala Bjelokosti, Togo, Trinidad i Tobago, Ukrajina i Srbija i Crna Gora debitirali su na turniru.
Njemaฤka je bila favorit za naslov, ali je ispala od Italije u polufinalu. Italija i Francuska plasirali su se u finale koje se igralo na Olimpijskom stadionu u Berlinu. Pred 69.000 gledatelja u finalu Svjetskog prvenstva 2006., talijanska reprezentacija pobijedila je poslije jedanaesteraca nakon ลกto je finalna utakmica zavrลกila 1:1 i tako postala svjetski prvak po ฤetvrti put.
Zinedine Zidane pogodio je s bijele toฤke u sedmoj minuti, da bi โAzzurriโ izjednaฤili preko Marca Materazzija u 19. minuti. U produลพetku, Zidane je iskljuฤen zbog svog neslavnog udarca glavom u Materazzija. U utakmici za treฤe mjesto Njemaฤka je svladala Portugal s 3:1. Miroslav Klose iz Njemaฤke osvojio je Zlatnu kopaฤku s pet golova.
- HRVATSKA โ Brazil 0:1
- HRVATSKA โ Japan 0:0
- HRVATSKA โ Australija 2:2 (Srna, N. Kovaฤ)
Svjetska prvenstva u nogometu #19: Juลพnoafriฤka Republika 2010.
Pravo domaฤinstva Svjetskog prvenstva 2010. dodijeljeno je Juลพnoj Africi. Ovo je bilo prvo svjetsko prvenstvo koje se odrลพalo na afriฤkom kontinentu. Turnir je odrลพan na deset razliฤitih lokacija u devet gradova. Novopeฤene reprezentacije Slovaฤke i Srbije debitirale su na FIFA-inom spektaklu. Sjeverna Koreja kvalificirala se za svoj drugi nastup na Svjetskom prvenstvu. ล panjolska je bila favorit za osvajanje turnira, a opravdali su tu ulogu pobjedom nad Nizozemskom u produลพetku s 1:0 u finalu.
Finale Svjetskog prvenstva odigrano je na stadionu Soccer City (Johannesburg) pred 84.500 ljudi. Andres Iniesta postigao je jedini pogodak na utakmici. U doigravanju za treฤe mjesto Njemaฤka je svladala Urugvaj s 3:2.
Diego Forlan, Thomas Muller, Wesley Sneijder i David Villa postigli su po pet golova te tako podijelili ฤast najboljih strijelaca turnira.
Svjetska prvenstva u nogometu #20: Brazil 2014.
Brazil je izabran za domaฤina Svjetskog prvenstva u nogometu 2014. godine. Prvi put nakon 1978., najvaลพniji dogaฤaj u svijetu nogometa preselio se u Juลพnu Ameriku. Turnir je odrลพan na 12 razliฤitih stadiona u 12 gradova. Jedini debitant meฤu 32 reprezentacije bila je Bosna i Hercegovina. U jednom od polufinala reprezentacija Njemaฤke famozno je pobijedila Brazil s nestvarnih 7:1. U finalu je โElfโ nakon produลพetaka pobijedio Argentinu rezultatom 1:0. Finale se igralo na stadionu Maracana u Rio de Janeiru.
Preko 74.500 gledatelja gledalo je kako Mario Goetze zabija pobjedonosni gol za Njemaฤku u produลพetku. Time je Njemaฤka postala prva europska drลพava koja je osvojila Svjetsko prvenstvo u Americi. U meฤu za treฤe mjesto, Nizozemska je svladala Brazil s 3:0.
James Rodriguez iz Kolumbije osvojio je Zlatnu kopaฤku sa ลกest golova.
- HRVATSKA โ Brazil 1:3 (Marcelo โ ag)
- HRVATSKA โ Kamerun 4:0 (Oliฤ, Periลกiฤ, Mandลพukiฤ 2)
- HRVATSKA โ Meksiko 1:3 (Periลกiฤ)
Svjetska prvenstva u nogometu #21: Rusija 2018.
Godine 2018., Rusija je postala posljednja europska drลพava koja je dobila privilegiju domaฤinstva najvaลพnijeg nogometnog natjecanja. Turnir je odrลพan na 12 stadiona u 11 gradova.
Island i Panama postale su najnovije reprezentacije koje su se pojavile na Svjetskom prvenstvu. Francuska je drugi put postala svjetski prvak, pobjedom 4:2 nad sjajnom Hrvatskom u finalu. Finale je odrลพano na stadionu Luลพnjiki u Moskvi pred 78.011 gledatelja na tribinama. Naลก Mario Mandลพukiฤ postao je prvi nogometaลก koji je zabio gol i autogol u finalu jednog SP-a. Osim autogola Mandลพukiฤa, strijelci za Francusku bili su Antoine Griezmann, Paul Pogba i Kylian Mbappe. Ivan Periลกiฤ fantastiฤno je zakucao u mreลพu nemoฤnog Llorisa za 1:1. U borbi za treฤe mjesto Belgija je svladala Englesku s 2:0.
Veฤina kladionica je na finale Hrvatske kvote postavila na visokih 40, a za samo osvajanje prvenstva ฤak iznad 100. No veฤ smo navikli da nas sve kladionice podcjenjuju, a i da im dokaลพemo suprotno.
Engleski napadaฤ Harry Kane osvojio je Zlatnu kopaฤku sa ลกest pogodaka. Meฤutim, ovaj Mundijal najviลกe ฤemo pamtiti po grandioznom dosegu โVatrenihโ i osvajanju Zlatne lopte najboljeg nogometaลกa 2018. godine, Luke Modriฤa.
- HRVATSKA โ Nigerija 2:0 (Etebo โ ag, Modriฤ โ 11m)
- HRVATSKA โ Argentina 3:0 (Rebiฤ, Modriฤ, Rakitiฤ)
- HRVATSKA โ Island 2:1 (Badelj, Periลกiฤ)
- HRVATSKA โ Danska 1:1, 3:2 โ 11m (Mandลพukiฤ / 11m: Kramariฤ, Modriฤ, Rakitiฤ)
- HRVATSKA โ Rusija 2:2, 4:3 โ 11m (Kramariฤ, Vida / 11m: Brozoviฤ, Modriฤ, Vida, Rakitiฤ)
- HRVATSKA โ Engleska 2:1 (Periลกiฤ, Mandลพukiฤ)
- HRVATSKA โ Francuska 2:4 (Periลกiฤ, Mandลพukiฤ)
Svjetska prvenstva u nogometu #22: Katar 2022.
Svjetsko prvenstvo proลพeto aferama i optuลพbama usmjerenima prema FIFA-i koju one ne dotiฤu, odrลพano je u Kataru. Prvi je to Mundijal koji je odrลพan u nekoj od zemalja arapskog svijeta i drugi koji se odrลพao u Aziji, nakon SP-a 2002. u Japanu i Juลพnoj Koreji. Naslov je po treฤi put u svojoj povijesti osvojila reprezentacija Argentine, uz mnogo kritika kako je do finala doลกla uz odreฤene sudaฤke pogurance. Lionel Messi tako je po prvi put u svojoj karijeri podignuo najveฤi trofej u svijetu nogometa te vrlo vjerojatno konaฤno prestigao legendarnog Diega Armanda Maradonu po popularnosti u svojoj zemlji. Argentina je, u moลพda i najboljem finalu ikada, svladala Francusku predvoฤenu Kylianom Mbappeom u โruletu jedanaesteracaโ. Nakon 120 minuta rezultat je bio 3:3.
Hrvatska nogometna reprezentacija ponovno je oduลกevila ฤitavu โLijepu naลกuโ osvajanjem nove svjetske medalje. โVatreniโ su ponovili uspjeh generacije โ98. dolaskom do bronce. Na tom su putu izbornik Zlatko Daliฤ, kapetan Luka Modriฤ i ostali hrvatski junaci izbacili Brazil u ฤetvrtfinalu napravivลกi jednu od najveฤih senzacija turnira. Iako je Dominik Livakoviฤ objektivno bio najbolji vratar Prvenstva, a Joลกko Gvardiol najbolji mladi igraฤ, nitko od njih nije dobio prestiลพnu nagradu. Meฤutim, Luka Modriฤ je, nakon Zlatne lopte 2018., dobio Bronฤanu loptu kao treฤi najbolji nogometaลก Mundijala, nakon Lionela Messija i Kyliana Mbappea.
- HRVATSKA โ Maroko 0:0
- HRVATSKA โ Kanada 4:1 (Kramariฤ 2, Livaja, Majer)
- HRVATSKA โ Belgija 0:0
- HRVATSKA โ Japan 1:1, 3:1 โ 11m (Periลกiฤ / 11m: Vlaลกiฤ, Brozoviฤ, Paลกaliฤ)
- HRVATSKA โ Brazil 1:1, 4:2 โ 11m (Petkoviฤ / 11m: Vlaลกiฤ, Majer, Modriฤ, Orลกiฤ)
- HRVATSKA โ Argentina 0:3
- HRVATSKA โ Maroko 2:1 (Gvardiol, Orลกiฤ)
Lista svih finala svjetskih prvenstava u nogometu
- Urugvaj 1930.: Urugvaj โ Argentina 4:2
- Italija 1934.: Italija โ ฤehoslovaฤka 2:1 (nakon produลพetaka)
- Francuska 1938.: Italija โ Maฤarska 4:2
- Brazil 1950.: Urugvaj โ Brazil 2:1
- ล vicarska 1954.: Zapadna Njemaฤka โ Maฤarska 3:2
- ล vedska 1958.: Brazil โ ล vedska 5:2
- ฤile 1962.: Brazil โ ฤehoslovaฤka 3:1
- Engleska 1966.: Engleska โ Zapadna Njemaฤka 4:2 (nakon produลพetaka)
- Meksiko 1970.: Brazil โ Italija 4:1
- Zapadna Njemaฤka 1974.: Zapadna Njemaฤka โ Nizozemska 2:1
- Argentina 1978.: Argentina โ Nizozemska 3:1 (nakon produลพetaka)
- ล panjolska 1982.: Italija โ Zapadna Njemaฤka 3:1
- Meksiko 1986.: Argentina โ Zapadna Njemaฤka 3:2
- Italija 1990.: Zapadna Njemaฤka โ Argentina 1:0
- SAD 1994.: Brazil โ Italija 0:0, 3:2 (nakon jedanaesteraca)
- Francuska 1998.: Francuska โ Brazil 3:0
- Japan i Juลพna Koreja 2002.: Brazil โ Njemaฤka 2:0
- Njemaฤka 2006.: Italija โ Francuska 1:1, 5:3 (nakon jedanaesteraca)
- Juลพnoafriฤka Republika 2010.: ล panjolska โ Nizozemska 1:0 (nakon produลพetaka)
- Brazil 2014.: Njemaฤka โ Argentina 1:0 (nakon produลพetaka)
- Rusija 2018.: Francuska โ HRVATSKA 4:2
- Katar 2022.: Argentina โ Francuska 3:3, 4:2 (nakon jedanaesteraca)