Vodi li fijasko Milana prema kraju karijere Luke Modrića?

Luka Modrić nije uspio izboriti mjesto u Ligi prvaka sa svojim Milanom. Crveno-crni popustili su u završnici prvenstva. To bi moglo značiti da će Svjetsko prvenstvo u SAD-u, Meksiku i Kanadi biti posljednje natjecanje na kojem će hrvatski kapetan nastupiti. Ovdje analiziramo opcije koje su pred Lukom na kraju sezone.

Tablica sadržaja

Zašto Modrić namjerava napustiti Milan ovog ljeta?

Luka Modrić igrao je za Real Madrid od 2012 do 2025. godine i tamo je osvojio rekordnih 28 trofeja. To nije uspio srušiti Dani Carvajal u tekućoj sezoni, jer madridski klub je ostao bez ijedne titule, kako u Španjolskoj, tako i na međunarodnoj sceni.

Modrić je pak karijeru nastavio u Milanu kojeg je pokušao vratiti na puteve stare slave. Sezona je odlično počela, a naš 40-godišnji veznjak pokazao se kao odlično pojačanje u sredini terena. “Rossoneri” su neko vrijeme vodili u prvenstvu, ispred Intera i Napolija. Zatim su počeli gubiti korak s liderima, no činilo se da će se barem naći među četiri momčadi koje će sljedeće sezone igrati u Ligi prvaka, natjecanju kojeg je Luka osvojio rekordnih 6 puta.

No, Modrić se ozlijedio u završnici sezone i nije mogao pomoći suigračima kad je bilo najvažnije. Milan je jako popustio i to ga je koštalo. Niz slabih rezultata kulminirao je porazom u zadnjem kolu od Cagliarija na stadionu Giuseppe Meazza, u utakmici u kojoj su online kladionice proglasile domaćina apsolutnim favoritom. To je omogućilo Comu da preskoči Milan i preotme mu mjesto u elitnom klupskom nogometnom natjecanju.

Takav rasplet rezultirao je tektonskim promjenama u klubu. Bez posla su ostali svi koji su obavljali važne funkcije, od trenera Massimiliana Allegrija na dalje. Modriću pak istječe ugovor ovog ljeta i prema pisanju talijanskih medija nema ga namjeru produžiti. Silno je htio igrati Ligu prvaka još jednom u karijeri, a ako ostane među crveno-crnima to neće biti moguće.

Nova avantura ili kraj karijere?

Pred Modrićem je teška odluka u mjesecima koji dolaze. Osjeća da još uvijek može igrati nogomet na visokom nivou, no treba mu projekt koji će ga motivirati da daje sve od sebe na travnjaku, što je nužno kako bi s 40 godina mogao parirati mladićima.

Čim je suradnja s Milanom završila debaklom počele su stizali ponude na adresu hrvatskog reprezentativnog kapetana. Javljaju se bogati klubovi iz Saudijske Arabije, a i oni ambiciozni iz američkog MLS-a. Sve to se pretjerano ne sviđa veznjaku koji je u karijeri igrao isključivo na najvišoj nogometnoj razini.

Zanimljiva glasina svakako je ona o prelasku Luke u Como. Tamo bi s Martinom Baturinom igrao Ligu prvaka sljedeće jeseni, no pitanje je koliko u tome svemu ima istine. Trener Cesc Fabregas pokazao je u 2026. godini da je prije svega sklon mladim igračima, a veterani poput Alvara Morate uglavnom su mu ulazili s klupe i igrali nevažnu ulogu.

A navodno je i Real Madrid zainteresiran da dovede nazad Modrića. No, nema mu namjere ponuditi poziciju na travnjaku. Kao legenda kluba trebao bi sjesti u neku od kancelarija i smisliti kako vratiti klub na puteve stare slave. Koliko je to atraktivno Luki zasad je nepoznato. No, s 40 godina nitko ne bi bio iznenađen da odluči zaključiti svoju karijeru, pogotovo ako ga niti jedan od moćnih europskih klubova ne bude poželio u svojim redovima.

Juriš po posljednji put s reprezentacijom?

Luka Modrić napunit će 41 godinu u rujnu, a igra na jednoj od najzahtjevnijih pozicija na travnjaku. Uspio je zadržati formu na vrhunskom nivou sve do četrdesetih, čime se nijedan slavni veznjak ne može pohvaliti. Sjetimo se samo Andersa Inieste, Xavija Hernandeza i Paula Scholesa. U kasnim tridesetima više nisu bili ni blizu svojim najboljim danima.

Luka Modrić Hrvatska

No, teško je vjerovati da bi Modrić mogao nastaviti igrati još dvije godine, sve do Europskog prvenstva 2028. Zato bi Svjetsko prvenstvo ovog ljeta trebao biti posljednji turnir na kojem ćemo gledati kapetana, a možda i zadnje natjecanje na kojem će igrati profesionalan nogomet.

Luka će u Americi igrati s maskom, jer ozlijedio je jagodičnu kost pa mora imati zaštitu na svom licu. Svejedno, očekujemo ga u prvih 11 već u prvoj utakmici protiv Engleske 17. lipnja, a i u dvobojima s Panamom i Ganom u skupini L. 

Treba ipak reći da bi Modrićeva minutaža mogla biti ograničena. Već ga je na SP-u u Kataru izbornik Dalić vadio s travnjaka, pogotovo ako bi dvoboj otišao u produžetak. Četiri godine kasnije vjerojatno neće igrati niti 90 minuta regularnog vremena, osim u iznimno bitnim utakmicama u kojima bi njegove karakteristike vođe, a i iskustvo mogli biti prevaga.

Kakve su šanse da se Modrić oprosti s trofejom?

Srebro u Rusiji, bronca u Kataru, srebro u Nizozemskoj. Luka Modrić s Hrvatskom je osvojio tri medalje – dvije na svjetskim prvenstvima, a jednu u Ligi nacija. Time se zapravo može pohvaliti tek nekoliko hrvatskih senatora, poput Ivana Perišića, Marcela Brozovića, Matea Kovačića i Andreja Kramarića. 

Luka Modrić

Sada su svi oni osim Brozovića opet u kadru naše reprezentacije koja će pokušati treće Svjetsko prvenstvo u nizu završiti među osvajačima medalja.

To neće biti lako ostvariti. Ako pitate online kladionice, one kažu da Hrvatska nije među 10 najizglednijih kandidata za osvajanje titule. Tečaj na našima kreće se oko 100, a favoriti su prije svega Francuska, Španjolska, Brazil, Argentina i Engleska, a onda slijede Portugal, Njemačka, Nizozemska, Norveška i Belgija.

Da će naši dogurati do osmine finala tečaj se kreće oko 2,50, što znači da bookmakeri očekuju ispadanje Hrvatske već na otvaranju nokaut faze. Za ulazak Hrvatske u četvrtfinale dobit ćete oko 5,00, a za polufinale oko 10,00. Ako pak odigrate da će naši po drugi put igrati veliko finale dobit ćete oko 30. 

Kvota je doduše samo 1,20 da će Hrvatska proći skupinu, ali skače na 4,50 ako odigrate da će to napraviti s prvog mjesta. Tu je i lijepi tečaj 2,00 ako odigrate da će naši osvojiti više od 4,5 boda u skupini, što bi ostvarili uz jednu pobjedu i dva remija ili uz dvije pobjede i poraz.

Pa iako je Hrvatska u očima javnosti u potpunosti u drugom planu, Modrić nije bez izgleda ponovo napraviti nešto veliko. Uostalom, na svakom SP-u naše gledaju kao autsajdere pa svejedno osvajaju medalje. A ako Luka još jednom ostvari veliki rezultat s Hrvatskom za očekivati je da će se oprostiti od nogometa, jer teško da taj podvig može ponoviti u godinama koje dolaze, gdje god da odluči igrati.

Martynas Norvilas

Sportski novinar i stručnjak za kladioničarsku industriju

Martynas Norvilas je sportski novinar i stručnjak za kladioničarsku industriju. Zbog svoje strasti prema klađenju, proveo je bezbroj sati proučavajući razne sportove i strategije, analizirajući vjerojatnosti i poboljšavajući svoje vještine. Martynasovo veliko znanje i iskustvo donijeli su mu poštovanje kladioničarske zajednice, koja ga često traž ..
Posebna ponuda za vas! 🤑
Pretplati se i uzmi 40 FS + 20% cashback!
Please enter a valid email address.
Pozivamo vas da se pridružite našoj zajednici!
👍
Hvala!

Dodali smo vas na našu mailing listu.