Travnjaci HNL-a ovih dana miruju, a u fokusu zanimanja navijača ponovo je hrvatska reprezentacija. No, u isto vrijeme domaći klubovi u pozadini pokušavaju ojačati svoje redove prije nego se akcija nastavi 15. rujna, zahvaljujući novom pravilniku HNS-a.
Da, ljetni prijelazni rok produžen je u Hrvatskoj sve do 8. rujna. Za razliku od Serie A, Premiershipa, La Lige, Bundeslige i Ligue 1, naši klubovi i dalje imaju pravo dovoditi nogometaše.
To je recept koji se u HNL-u već neko vrijeme koristi tijekom zime, kada zimski prijelazni rok traje od 15. veljače, čak dva tjedna duže nego u najjačim europskim ligama.
A ta odluka zlata vrijedi za klubove poput Dinama i Hajduka koji se baš i nisu pretjerano pojačali tijekom ljeta, jer u rujnu imaju priliku hvatati nezadovoljnike iz različitih dijelova svijeta, željne u zadnji čas promijeniti igračku sredinu…
Tržište bez najbogatijih
Dodatni tjedan prijelaznog roka pozitivna je stvar za domaći nogomet, jer puno je lakše poslovati nakon što se oni najbogatiji iz Europe maknu s tržišta.
Tada igrači koji su možda priželjkivali nastaviti karijeru u “ligama petice” postaju realniji i spremni su igrati u nešto manje razvikanim sredinama, samo da se maknu iz klubova u kojima nisu uspjeli dobiti željenu minutažu ili smatraju da su prerasli ligu u kojoj se natječu.
No, nisu baš sve bogate lige završile s transferima 1. rujna. U Turskoj je moguće kupovati sve do 15. rujna pa nije nemoguće da neki od naših najjačih klubova u narednim danima ostane bez pokojeg bitnog igrača. Ako ništa drugo, barem saudijska PRO liga ima ljetni prijelazni rok dan kraći od HNL-a.
Svejedno, tržište na kojem najjači klubovi u Europi ne sudjeluju svakako ide na ruku najboljim klubovima domaće lige, pogotovo Dinamu koji je stekao ugled na međunarodnoj sceni i igrači koji se nisu uspjeli prodati u moćne kolektive svakako su spremni uzeti ga u obzir nakon 1. rujna…
Prilika za grozničavu kupovinu
Loša strana produženja ljetnog prijelaznog roka svakako je to što najjači klubovi u našoj zemlji imaju priliku ispraviti slab ulazak u sezonu, dovođenjem što većeg broja pojačanja mjesec i pol nakon početka sezone.
Ove sezone to je Dinamo iza kojeg je slab ulaz u novu sezonu pa to sada pokušava nadoknaditi pojačanjima. Sandro Kulenović i Tibor Halilović tako su stigli nakon što je rok već zatvoren u zapadnoj Europi, a situacija je takva da klub očajnički pokušava vratiti i Arijana Ademija.
U Hajduku će pak također do posljednjeg dana prijelaznog roka tražiti priliku da pojačaju svoju momčad koja vodi na ljestvici, svjesni da ni drugi ne miruju.
Naravno, bilo bi idealno kada bi se prije prvog kola sezone znali sastavi svih momčadi, bez prava na promjenu sve tamo do siječnja. Međutim, to nije slučaj nigdje u Europi. Pokušali su to uvesti Englezi, ali su zaključili da time klubove Premiershipa stavljaju u nezavidnu situaciju na tržištu.
Što se pak natjecateljske strane tiče, tjedan dana duži prijelazni rok ne utječe negativno na odvijanje prvenstva, jer HNL i tako miruje zbog reprezentativne pauze. No, itekako pomaže onim klubovima koji imaju financijsku moć, a nisu zadovoljni kako su složili momčad uoči sezone pa se sada čupaju.
Sve u svemu, produženje ljetnog prijelaznog roka trebala bi ipak biti pozitivna vijest za domaći klupski nogomet. Tih tjedan dana otvara mogućnosti koje nisu postojale u kolovozu. Nema sumnje, sve to ide na ruku financijski najjačim klubovima u ligi, no oni bi pronašli način kako složiti kvalitetniju momčad od drugih čak i da im se uvede zabrana transfera nakon 15. srpnja…