S njom je sve krenulo. Godine 1993. u Languedoc-Roussillonu hrvatska ženska odbojkaška reprezentacija osvojila je zlato na Mediteranskim igrama, svoje prvo od tri (posljednje osvojeno nedavno u Zadru na Challenger Cupu). Barbara Jelić imala je tada 16 godina, no obećavala je toliko mnogo da je samo godinu kasnije, dakle, kao maloljetnica, otišla put dalekog Japana gdje se zadržala pet godina. No, krenimo redom…
50 poena u utakmicama
Osim odbojke, ljubav je dijelila s gimnastikom i klizanjem, no bila je stvorena za sport koji će ju proslaviti u domovini, ali i svijetu. Dugih ruku, mršave građe, a talentirana do neba… Dobrim dijelom je razlog taj što potječe iz izuzetno sportske obitelji. Mama Margareta, inače Slovenka (Barbara je rođena u Novome Mestu) bila je jedna od glavnih igračica Mladosti u 70-ima, a otac Ivica također je imao zavidnu karijeru. Dobro je poznato da je kasnije kao izbornik vodio djevojke do tri europska srebra. I sestra Vesna bila je odlična odbojkašica.
Od njene pojave u Domu odbojke na Savi nije prošlo dugo da debitira u seniorskoj ekipi Mladosti. Tek je zakoračila u srednju školu, a već je nastupala s velikim curama. Kao što smo gore naveli, tri godine kasnije – i eto nje u Japanu. Koračala je velikim koracima prema vrhu. U tih pet godina provedenih u “Zemlji izlazećeg Sunca” ostavila je trag kao rijetko koja strana odbojkašica. Svoj Denso iz Nagoyje predvodila je u većini utakmica, a nerijetko je znala ostvariti i 50 poena u jednom susretu! Dakle, sama je puna dva seta donosila suigračicama…
Triput uzastopno najbolja na svijetu
U Japanu nije bila potpuno sama, otac je bio s njom kao glavni trener Densa. Ista je situacija bila u reprezentaciji gdje su tandem oca i kćeri pripomogli Hrvatskoj do osvajanja čak tri uzastopna europska srebra. Naravno, ne smijemo zaboraviti Irinu Kirilovu, Elenu Čebukinu, Slavicu Kuzmanić, Natašu Osmokrović,… Na EP-u 1997. doprinos je dala i Tatjana Sidorenko. No, ta odličja bila bi teško dohvatljiva bez Barbare Jelić. Iako je kroz veliki dio 90-ih prikazivala zavidne partije, tek je 1999. okrunjena najboljom odbojkašicom svijeta, kao i 2000. i 2001. godine! Fantastičan podvig za jednu sportašicu iz tako male zemlje.
Istina je ta da u Japanu nije mogla do tih priznanja, koliko god dobra bila i koliko god japanska odbojka bila kvalitetna. Tek dolaskom u Italiju 1999., povratkom pred europska svjetla reflektora, njezin trud stizao je na naplatu. Jednu je sezonu igrala za Napoli, a onda je prešla u Modenu s kojom je osvojila europski naslov. U međuvremenu je doživjela vrhunac s reprezentacijom – nastup na Olimpijskim igrama u Sydneyju. Potom je, 2001. godine, šokirala javnost informacijom o privremenom kraju karijere. Udala se za poznatog košarkaša, Tomislava Ružića, rodila kćer Zaru, a u sezoni 2003./04. vratila se na odbojkaške parkete, u Tursku. No, to više nije bilo to. Presudio je obiteljski život, nije više pronalazila “vatru” ondje gdje je nekad bila najbolja, nepremostiva. Nakon “definitivnoga” kraja karijere, vratila se na parkete na Europskom prvenstvu 2005. pomoći novoj generaciji koliko može. Bio je to završni čin Barbare Jelić Ružić.
Iako je tijekom 90-ih i početkom 2000-ih bila jedna od najznačajnijih svjetskih odbojkašica, svoje mjesto u Kući slavnih odbojke u Massachusettsu, očito, još nije zaslužila. Nadamo se kako neće proći dugo vremena da ju vidimo ondje, bok uz bok s Irinom Kirilovom, Lang Ping, Reglom Torres, Mireyjom Luis, Paulom Weishoff i ostalim veličinama ovog sporta.
Rezultati ankete (Najveći hrvatski sportski uspjeh 1999.)
1. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta – 27%
2. Europski naslov vaterpolista POŠK-a – 24%
3. Europsko srebro ženske odbojkaške reprezentacije – 22%
4. Drugi uzastopni ulazak Dinama u skupine Lige prvaka – 20%
5. Europsko srebro muške vaterpolske reprezentacije – 7%
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
*Iduća anketa na rasporedu je sutra (ponedjeljak, 22. kolovoza) – Najveći hrvatski sportski uspjesi 2000. godine
(Stavovi izneseni u člancima objavljenima pod rubrikom "Komentar" osobni su stavovi autora i ne odražavaju nužno mišljenje redakcije Hrsport.hr portala)