Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta. Danas je na rasporedu 15. anketa u kojoj ćemo se dotaknuti najvećih uspjeha hrvatskih sportašica i sportaša koji su se zbili 2006. godine. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je najveći. Glasati možete do petka, 16. rujna, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Svjetsko dvoransko srebro Blanke Vlašić
Tada 22-godišnja Blanka Vlašić bila je zvijezda svjetske atletike u usponu. Na Svjetskom dvoranskom prvenstvu 2004. u Budimpešti domogla se bronce, dok se dvije godine kasnije u Moskvi popela za jednu stepenicu više. Kvalifikacije je okončala na prvome mjestu, a u finalu je vodila sve dok se letvica nije podignula na 2.02 m. U tom su trenutku ostale jedino Blanka i Elena Slesarenko u igri za zlato. Domaća predstavnica tu je visinu preskočila iz prve, što je Hrvaticu natjeralo da letvicu podigne na 2.04 m. Ipak, nije mogla parirati godinu starijoj Ruskinji koja je obranila naslov iz Budimpešte.
1. Elena Slesarenko (Rus) 2.02 m
2. Blanka Vlašić (Hrv) 2.00 m
3. Ruth Beitia (Špa) 1.98 m
Janica Kostelić najbolja sportašica svijeta
Bila je to kruna čitave karijere velike, neponovljive Janice Kostelić. Nakon brojnih olimpijskih i svjetskih zlata, tri velika Kristalna globusa, Janica je na gala-večeri u Barceloni primila nagradu Laureus za najbolju sportašicu svijeta! Iza nje smjestile su se belgijska tenisačica Kim Clijsters, atletičarke Tirinesh Dibaba iz Etiopije, Jelena Isinbajeva iz Rusije, Carolina Kluft iz Švedske i Paula Radcliffe iz Velike Britanije, te švedska golferica Annika Sörenstam. Otkad je Laureus osnovan, 2000. godine, Janica je jedina skijašica koja je osvojila ovu nagradu uz Lindsey Vonn.
- Najbolji sportaš: Roger Federer (Švicarska, tenis)
- Najbolja sportašica: Janica Kostelić (Hrvatska, alpsko skijanje)
- Najbolji tim: Renault F1 (Francuska, Formula 1)
- Najveća mlada nada: Rafael Nadal (Španjolska, tenis)
- Najveći povratnik/povratnica: Martina Hingis (Švicarska, tenis)
- Najbolji sportaš/ica s invaliditetom: Ernst van Dyk (Južna Afrika, atletika)
- Najbolji sportaš/ica u alternativnim sportovima: Angelo d’Arrigo (Italija, avijacija) – posthumno
Olimpijsko srebro Ivice Kostelića u kombinaciji
Kult “hrvatskog olimpijskog Valentinova” započeo je u Salt Lake Cityju 2002. godine kada je Janica Kostelić osvojila zlato u kombinaciji. Brat Ivica točno četiri godine kasnije uzeo je srebro u istoj disciplini, Jakov Fak 2010. u biatlonu, pa ponovno Ivica 2014. u kombinaciji. Te 2006. godine ostvario je san penjanja na olimpijsko postolje. Odličnom spustaškom vožnjom prokrčio je put prema odličju. “Doktor” je već do tada imao svjetsko zlato u džepu (2003.), no ovo je bilo nešto posebno. Čak je i Janica jednom prilikom rekla da joj je Ivičino prvo olimpijsko srebro možda i najdraži trenutak njihove skijaške pustolovine.
1. Ted Ligety (SAD) 3:09.35
2. Ivica Kostelić (Hrv) +0.53
3. Rainer Schoenfelder (Aut) +1.32
Olimpijsko zlato i srebro Janice Kostelić
U Torinu je Janica dočekana kao najveća zvijezda Igara. Mnogo se očekivalo od trostruke olimpijske pobjednice koja je “harala” Svjetskim kupom u sezoni 2005./06. (u toj je sezoni odvezla onu majstorsku vožnju bez rukavice na Sljemenu). Odmah u prvoj utrci, olimpijskoj kombinaciji, došla je do četvrtog zlata, da bi u superveleslalomu obranila srebro iz Salt Lakea. Kasnije joj je za samo 15 stotinki izmaknula nova medalja, u slalomu. Šest olimpijskih odličja do 25. godine života. Neponovljivo!
Kombinacija: 1. Janica Kostelić (Hrv) 2:51.08, 2. Marlies Schild (Aut) +0.50, 3. Anja Paerson (Šve) +0.55
Superveleslalom: 1. Michaela Dorfmeister (Aut) 1:32.47, 2. Janica Kostelić (Hrv) +0.27, 3. Alexandra Meissnitzer (Aut) +0.59
Treći veliki Kristalni globus Janice Kostelić
Bio je to posljednji čin grandiozne karijere Janice Kostelić koja nam je okupirala ovu anketu. Još uoči Olimpijskih igara u Torinu bilo je poprilično jasno kome će pripasti (ponovno) veliki Globus. No, mnogi su se pitali može li Janica srušiti rekord Pernille Wiberg koja je u sezoni 1996./97. osvojila rekordnih 1.960 bodova. Rekordnih, ali do 2006. godine. Janica je još više “stisnula gas” pobijedivši u posljednje dvije utrke završnice sezone u Areu te tako stigla do 1.970 bodova. Pobjeda devet, postolja 17 za treći veliki Kristalni globus najveće skijašice u povijesti. I kako smo gore ustanovili, najbolje sportašice svijeta.
1. Janica Kostelić (Hrv) 1.970
2. Anja Paerson (Šve) 1.662
3. Michaela Dorfmeister (Aut) 1.364
Anketa
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
- 2000. olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova
- 2001. Goran Ivanišević pobjednik Wimbledona
- 2002. tri olimpijska zlata i srebro Janice Kostelić
- 2003. svjetsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2004. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2005. tri svjetska zlata Janice Kostelić
2006. ?