Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta. Danas je na rasporedu 16. anketa u kojoj ćemo se dotaknuti najvećih uspjeha hrvatskih sportašica i sportaša koji su se zbili 2007. godine. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je najveći. Glasati možete do ponedjeljka, 19. rujna, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Ivano Balić najbolji igrač Svjetskog rukometnog prvenstva
Hrvatska je na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj 2007. igrala najljepši rukomet od svih. Do nokaut faze upisali smo sedam pobjeda, a potom je uslijedio nesretan poraz od najvećih rivala, Francuza. U razigravanju za poredak stigle su još dvije pobjede te su, tako, “Kauboji” natjecanje okončali na petome mjestu s omjerom od devet pobjeda i jednim porazom. Isti učinak, primjerice, imali su svjetski prvaci Nijemci. Ivano Balić vukao nas je kroz sve te pobjede, zabivši 53 pogotka i podijelivši 44 asistencije. Najveći rukometaš svih vremena izabran je po peti put u nizu za najboljeg igrača na jednom velikom natjecanju (EP 2004., OI 2004., SP 2005., EP 2006., SP 2007.)!
Pobjeda muške nogometne reprezentacije nad Engleskom na Wembleyju (3:2)
Pored brojnih dojmljivih pobjeda “Vatrenih” u kvalifikacijama u protekla gotovo tri desetljeća, slavlje na kišnom Wembleyju u studenom 2007. godine s najvećim osmijehom pamtimo. Nije bilo rezultatskog imperativa za igrače Slavena Bilića, za razliku od “Tri lava”. Krenuli smo furiozno, golovima Kranjčara i Olića već nakon 14 minuta. Domaćini su se vratili preko pogocima Lamparda i Croucha, no čavao u lijes britanskih nadanja da će vidjeti Europsko prvenstvo zakucao je Mladen Petrić. Steven Gerrard, spomenuti Lampard, pa David Beckham, Joe Cole, Sol Campbell,… Euro su morali gledati iz svojih domova.
Engleska – HRVATSKA 2:3 (56′ Lampard – 11m, 65′ Crouch / 8′ Kranjčar, 14′ Olić, 77′ Petrić)
Igrali su: Stipe Pletikosa, Vedran Ćorluka, Joe Šimunić, Dario Šimić, Robert Kovač, Niko Kovač, Darijo Srna, Luka Modrić, Eduardo da Silva (od 69. Mladen Petrić), Niko Kranjčar (od 75. Danijel Pranjić), Ivica Olić (od 84. Ivan Rakitić). Izbornik: Slaven Bilić
Svjetsko zlato Blanke Vlašić u skoku u vis
Najveći uspjeh u povijesti hrvatske atletike do tada postignut je 2007. godine na Svjetskom prvenstvu u Osaki. Blanka Vlašić, za koju se znalo da je najbolja skakačica u vis na svijetu, konačno je i rezultatom dokazala tu tvrdnju. Tek kad se letvica digla na 200 cm, Blanka je imala prvo rušenje, da bi na 203 cm letvicu preskočila iz prvog pokušaja. Koliko je jak ženski skok u vis bio u to vrijeme, govori podatak da su na visini od 205 cm ostale još dvije natjecateljice uz našu Blanku – Ana Čičerova i Antonietta Di Martino. Obje su se morale zadovoljiti s 203 cm, dok je Vlašić iz trećeg pokušaja preskočila 205 za najsjajniju medalju i najveći uspjeh karijere. Pokušala je srušiti i svjetski rekord na 210 cm, ali nije išlo.
1. Blanka Vlašić (Hrv) 205 cm
2. Ana Čičerova (Rus) 203 cm
3. Antonietta Di Martino (Ita) 203 cm
Svjetsko zlato Filipa Grgića u taekwondou
Te smo godine osvojili prvo svjetsko zlato u atletici, ali i u taekwondou. Tko bi rekao da će nam zlatno odličje donijeti 17-godišnjak? Filip Grgić, član zagrebačkog Metalca, zapanjio je svijet taekwondoa osvojivši zlato u kategoriji do 62 kg na SP-u u Pekingu. U jakoj konkurenciji nanizao je pet pobjeda, od kojih je nekoliko bilo vrlo neizvjesno. Filip je nakon natjecanja izjavio da mu je velika želja bila proći prvo kolo, a da se o medalji nije niti usudio pomisliti. Do danas je jedini hrvatski taekwondoaš sa svjetskim zlatom. U ženskoj konkurenciji njegov uspjeh ponovila je Ana Zaninović četiri godine kasnije.
1. Filip Grgić (Hrv)
2. Nacha Punthong (Taj)
3. Rafik Zohri (Niz) / Marcel Wenceslau (Bra)
Svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
Nastavljamo niz: prvo svjetsko zlato u atletici, prvo u taekwondou – prvo i u vaterpolu! Iako je hrvatska vaterpolska reprezentacija stalno bila prvi vrhu svjetskog i europskog vaterpola, nikada nije došla do samog vrha. Sve do Melbourna 2007. godine. Pod vodstvom Ratka Rudića postali smo svjetski prvaci, i to u pravom triler-finalu protiv Mađara, tada olimpijskih prvaka te svjetskih i europskih doprvaka. Bilo je to prvo od tri zlata pod paskom velikog Ratka Rudića.
Igrali su: Frano Vićan, Damir Burić, Andro Bušlje, Zdeslav Vrdoljak, Aljoša Kunac, Maro Joković, Mile Smodlaka, Teo Đogaš, Pavo Marković, Samir Barać, Igor Hinić, Miho Bošković, Josip Pavić. Izbornik: Ratko Rudić
Grupna faza
1. kolo: JAR 13:5
2. kolo: Australija 10:9
3. kolo: SAD 10:8
Nokaut faza
Četvrtfinale: Rusija 13:3
Polufinale: Srbija 10:7
Finale: Mađarska 9:8 (nakon produžetaka)
Anketa
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
- 2000. olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova
- 2001. Goran Ivanišević pobjednik Wimbledona
- 2002. tri olimpijska zlata i srebro Janice Kostelić
- 2003. svjetsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2004. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2005. tri svjetska zlata Janice Kostelić
- 2006. Janica Kostelić najbolja sportašica svijeta
2007. ?