Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta. Danas je na rasporedu šesta anketa u kojoj ćemo se dotaknuti najvećih uspjeha hrvatskih sportašica i sportaša koji su se zbili 1997. godine. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je najveći. Glasati možete do nedjelje, 14. kolovoza, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
U Pariz je te godine stigla vrlo optimistična, s čak četiri uzastopna prolaska u drugi tjedan ovoga Grand Slama. A pazite – još nije napunila niti 20 godina! Iva Majoli postavljena je za devetu nositeljicu te prva dva kola odradila je bez problema. Prvi problemi pojavili su se u trećem kolu protiv Grossman, a u osmini finala bila je jako blizu kraja. Lindsey Davenport vodila ju je sa 7:5 i 4:0, no 19-godišnja Iva sjajno se izvukla izborivši treće RG četvrtfinale u nizu. I četvrtfinalni i polufinalni meč otišli su u tri seta, a u velikom finalu čekalo je čudo od djeteta, 16-godišnja Martina Hingis, prva nositeljica. Igra Švicarke donekle je odgovarala našoj tenisačici, za razliku od one Steffi Graf koja je ispala u četvrtfinalu (omjer pobjeda i poraza s Hingis do tada 1-2, s Graf 0-7). Majoli je odigrala meč života svladavši Hingis sa 6:4 i 6:2 za prvi Grand Slam naslov u singlu jedne Hrvatice ili Hrvata. Bio je to prvi poraz sjajne Švicarke te godine.
1. kolo: Kleinova (Češ) 7:5, 6:4
2. kolo: Fusai (Fra) 6:2, 6:3
3. kolo: Grossman (SAD) 6:1, 4:6, 6:1
Osmina finala: (5) Davenport (SAD) 5:7, 6:4, 6:2
Četvrtfinale: Dragomir (Rum) 6:3, 5:7, 6:2
Polufinale: (11) Coetzer (JAR) 6:3, 4:6, 7:5
Finale: (1) Hingis (Švi) 6:4, 6:2
Europsko srebro ženske odbojkaške reprezentacije
Iako druge u Europi 1995., svoje mjesto na Olimpijskim igrama godinu kasnije u Atlanti naše odbojkašice nisu mogle naći. Sve igračice bile su usmjerene na novu europsku medalju, ovoga puta u Češkoj. Da Jelić, Kirilova, Čebukina i ostale pikiraju i na više od srebra, pokazale su u uvodnim utakmicama u kojima su razbile Njemačku, petu ekipu svijeta, i domaćina Češku, reprezentaciju koja će se kasnije domoći bronce. U skupini jedino im je Italija uzela set. U tom se trenutku osjećalo da se može preskočiti i svemoguće Ruskinje, no Rusija je povratila ulogu glavnog favorita nakon što je u polufinalu Češkoj prepustila samo sedam poena! Nakon pobjede nad Bugarskom 3:1, Hrvatska je osigurala novo europsko odličje, no Ruskinje su se u velikom finalu pokazale prejakima.
Prvi krug
1. kolo: Njemačka 3:0
2. kolo: Češka 3:0
3. kolo: Rumunjska 3:0
4. kolo: Ukrajina 3:0
5. kolo: Italija 3:1
Završnica
Polufinale: Bugarska 3:1
Finale: Rusija 0:3
Zoran Primorac drugi put pobjednik Svjetskoga kupa
Ako možda nije najbolji hrvatski stolnotenisač ikada (pamtimo Dragutina Šurbeka i Antuna Stipančića), onda je svakako najdugovječniji. Jer sve te silne godine nalaziti se bok uz bok s Kinezima, pa sjajnim Europljanima poput Jana-Ovea Waldnera, Jeana-Philippea Gatiena, Vladimira Samsonova i ostalih, mogao je jedino Zoran Primorac. Igrao je na čak sedam olimpijskih igara, no jedan od najvećih trenutaka karijere dogodio se u Nimesu 1997. kada je ponio drugi put titulu Svjetskoga kupa (prvi put u Guangzhouu 1993.). Među samom elitom…
Toni Kukoč drugi put zaredom NBA prvak s Chicago Bullsima
Fantastični Chicago Bullsi odlučili su i drugu sezonu zaredom dominirati NBA ligom, a ponovno je sjajnu rolu imao naš Toni Kukoč, upisavši preko 13 poena po utakmici čime se opet smjestio odmah iza Jordana i Pippena po učinkovitosti. Te su sezone Bullsi u sastavu imali vrijedno pojačanje u liku i djelu tada 43-godišnjeg Roberta Parisha, koji je u ljeto 1997. objesio tenisice o klin nakon odigranih rekordnih 1.611 utakmica (rekord koji stoji i danas). Dobar otpor u finalu pružila je Utah Jazz, a još se pamti zakucavanje Tonija Kukoča u posljednjoj sekundi šeste finalne utakmice, zakucavanje kojim je potvrđen peti naslov u 90-ima i kojim je dignuo na noge gotovo 25 tisuća ljudi u United Centeru.
Statistika Tonija Kukoča u osnovnom dijelu sezone 1996./97. (u zagradi je statistika u doigravanju)
Odigrane minute: 28.2 (22.3)
Poeni: 13.2 (7.9)
Skokovi: 4.6 (2.8)
Asistencije: 4.5 (2.8)
Ukradene lopte: 1.1 (0.7)
Pobjeda Dinama nad Partizanom u 1. pretkolu Lige prvaka (5:0)
Taj 30. srpanj 1997. godine zlatnim je slovima upisan u Dinamovu povijest. Ne zbog važnosti same faze natjecanja, iako se igrala Liga prvaka, koliko po protivniku koji je tog vrućeg zagrebačkog popodneva „pregažen” na krcatom Maksimiru, pred 40 tisuća gledatelja. Minimalni zaostatak iz Beograda nadoknađen je već nakon 15 minuta, a kraj pogocima u mreži Ivice Kralja nije se nazirao. U 42. minuti semafor je pokazivao – 4:0 za „Modre”! Točku na i stavio je Cvitanović svojim drugim golom na susretu. Atmosfera na Maksimiru bila je neponovljiva nakon tog dana…
Igrali su: Dražen Ladić, Damir Krznar, Silvio Marić (od 67. Vladimir Petrović), Goran Jurić, Robert Prosinečki, Mark Viduka (od 75. Stjepan Tomas), Edin Mujčin (od 71. Zoran Brlenić), Dario Šimić, Daniel Šarić, Igor Cvitanović, Krunoslav Jurčić. Trener: Marijan Vlak
Dinamo – Partizan 5:0 (12′ 42′ Marić, 15′ 68′ Cvitanović, 23′ Viduka)
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. ?