Hrvatska na Olimpijskim igrama postiลพe brojne uspjehe veฤ od prvog nastupa od samostalnosti, odnosno od Igara u Barceloni 1992. godine kada su osvojene tri medalje, ali ne i olimpijsko zlato. Posebno se istiฤe srebro naลกih koลกarkaลกa predvoฤenih Draลพenom Petroviฤem i Tonijem Kukoฤem koji su u finalu poraลพeni od jedne od najboljih koลกarkaลกkih momฤadi svih vremena โ ameriฤkog โDream Teamaโ.
Uz koลกarkaลกko srebro, u Barceloni su osvojene dvije bronฤane teniske medalje koje potpisuje Goran Ivaniลกeviฤ. Kreator jednog od najveฤih teniskih ฤuda s osvojenim Wimbledonom 2001. godine, devet godina ranije je osvojio bronฤanu medalju u pojedinaฤnoj konkurenciji kao i u konkurenciji parova s Goranom Prpiฤem.
Iako Hrvatska u prvom nastupu nije doลกla do zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Barceloni, sve ฤe se promijeniti veฤ u Atlanti. Pred Olimpijske igre koje ฤe se ovog ljeta odrลพati u Parizu, Hrvatska ima 14 zlatnih medalja na Ljetnim olimpijskim igrama, a mi ฤemo u nastavku nabrojati njih sve kronoloลกkim redom.
Olimpijsko zlato za Hrvatsku na Igrama u Atlanti 1996. godine
Prvu zlatnu medalju za Hrvatsku je na Olimpijskim igrama osvojila rukometna reprezentacija u Atlanti 1996. godine. Hrvatski rukometaลกi su plasman na OI izborili tako ลกto su 1995. godine osvojili srebrnu medalju na Svjetskom prvenstvu na Islandu.
Izabranici Velimira Kljaiฤa su bili smjeลกteni u skupinu A te su olimpijski turnir otvorili minimalnom pobjedom od 23:22 protiv ล vicarske na krilima Patrika ฤavara koji je zabio osam golova. Nakon toga su uslijedile dvije lakลกe pobjede od 31:22 protiv Kuvajta, odnosno 35:27 protiv Sjedinjenih Ameriฤkih Drลพava.
ฤetvrto kolo je donijelo sraz protiv Rusije koja je vodila s 13:11 na poluvremenu, no hrvatski rukometaลกi uspijevaju doฤi do trijumfa od 25:24 te tako zakazuju ogled protiv ล vedske za prvo mjesto u skupini. Ipak, ล veฤani su bili mnogo bolji te su slavili s uvjerljivih 27:18.
Hrvatska je tako kao drugoplasirana izborila plasman u polufinale gdje su ih ฤekali Francuzi u reprizi finala Svjetskog prvenstva otprije godinu dana, ali ovog puta naลกi rukometaลกi izlaze kao pobjednici rezultatom 24:20 i osiguravaju minimalno srebro. Uslijedilo je finale i novi okrลกaj protiv ล vedske u kojem je Hrvatska odigrala briljantnih uvodnih 30 minuta tijekom kojih su vodili sa 16:11, no ล veฤani se uspjeลกno vraฤaju u egal. Ipak, ni u jednom trenutku nisu uspjeli povesti pa je u konaฤnici bilo 27:26 za prvo povijesno olimpijsko zlato samostalne Hrvatske.
Imena zlatnih rukometaลกa:
- Patrik ฤavar
- Valner Frankoviฤ
- Slavko Goluลพa
- Bruno Gudelj
- Vladimir Jelฤiฤ
- Boลพidar Joviฤ
- Nenad Kljaiฤ
- Venio Losert
- Valter Matoลกeviฤ
- Zoran Mikuliฤ
- Alvaro Naฤinoviฤ
- Goran Perkovac
- Iztok Puc
- Zlatko Saraฤeviฤ
- Irfan Smajlagiฤ
- Vladimir ล uster
Olimpijsko zlato za Hrvatsku na Igrama u Sydneyju 2000. godine
Na drugo olimpijsko zlato, Hrvatska je ฤekala samo ฤetiri godine. Na Igrama u Sydneyju se zlatom okitio hrvatski dizaฤ utega Nikolaj Peลกalov u kategoriji do 62 kilograma. Peลกalov je inaฤe roฤeni Bugar koji je za tu zemlju nastupao od 1989. do 1998. godine, dok je boje Hrvatske branio izmeฤu 1998. i 2004. godine.
Peลกalov je predstavljajuฤi Bugarsku na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992. godine osvojio srebro u kategoriji do 60 kilograma, dok je ฤetiri godine kasnije u Atlanti bio bronฤani u kategoriji do 59 kilograma. Takoฤer je u tom razdoblju bio trostruki svjetski te ลกesterostruki europski prvak.
Peลกalov je u trzaju podigao 150 kilograma te je nakon prvog dijela natjecanja bio vodeฤi s 2,5 kilograma boljim rezultatom od Grka Leonidasa Sabanisa i ฤak 7,5 kilograma viลกe od treฤeplasiranog Henadzija Aliashchuka iz Bjelorusije. Hrvatski predstavnik je u izbaฤaju podigao 175 kilograma te je s ukupnih 325 kilograma osvojio zlatnu medalju ispred navedenog dvojca koji je ukupno dignuo 317.5 kilograma.
Peลกalov je, uz to ลกto je osvojio prvo olimpijsko zlato za Hrvatsku u individualnom sportu, s 325 kilograma postao olimpijski rekorder, dok je izjednaฤio i svjetski rekord.
Uz njegovo olimpijsko zlato, Hrvatska je na Olimpijskim igrama u Sydneyju osvojila bronฤanu medalju u veslaฤkom osmercu.
Olimpijsko zlato za Hrvatsku na Igrama u Ateni 2004. godine
Niz olimpijskih zlata se nastavio 2004. godine u Ateni kada su do drugog zlata stigli hrvatski rukometaลกi. Hrvatska je grupnu fazu odradila na najbolji moguฤi naฤin, odnosno sa svih pet pobjeda. Redom su padali rukometaลกi Islanda (34:30), Slovenije (27:26), Juลพne Koreje (29:26), Rusije (26:25) te ล panjolske (30:22) u dvoboju za prvo mjesto u skupini.
U ฤetvrtfinalu su s 33:27 svladali reprezentaciju Grฤke na krilima sjajnog Mirze Dลพombe koji je zabio 11 pogodaka, dok je u polufinalu bilo 33:31 protiv Maฤarske. Tada je najefikasniji bio Ivano Baliฤ s devet pogodaka.
U finalu je ฤekao najteลพi moguฤi suparnik โ Njemaฤka. Joลก su bila svjeลพa sjeฤanja na veliku bitku koju smo s njima vodili u finalu Svjetskog prvenstva godinu dana ranije u Portugalu. Bilo je toย 60 minuta nove lavovske borbe. Na trenutke je to prelazilo uย pravi rat ลพivaca, ali naลกi su rukometaลกi joลก jedanput pokazali su nevjerojatno jaki i u โglaviโ, da suย zapravo najjaฤi, kada je najpotrebnije. Upravo poย tome, razlikuju se najbolji od najboljih.
Nakon poฤetnog vodstva naลกih, Njemaฤka je drลพala kontrolu nad igrom i rezultatom u prvom dijelu. U 16. minuti imali su, za finale velikih 8:5. Ipak, pet minuta prije predaha, Hrvatska dolazi do izjednaฤenja od 9:9, ali nije izdrลพala do kraja i Njemaฤka je na poluvremenu imala plus jedanย โ 12:11.
S obranom 6-0, muฤili su nas Nijemci dugo i u nastavku. U jednom trenutku ponovno su imali tri pogotka razlike 12:15. I ฤinilo s da naลกi posustaju. Ipak u 40. minuti s dva pogotka za redomย Petra Metliฤiฤa,ย Hrvatska se vratila u ravnoteลพu. Sljedeฤih 12. minuta bilo je 12. najduลพih minuta u hrvatskoj rukometnoj povijesti.
Igralo se pogodak za pogodak. Svaka pogreลกka mogla je biti kobna, ali onda je proradio hrvatski rukometni stroj.ย Mirza Dลพombaย je zabio za 21:20, zatim se u fantastiฤnom izdanju ukazaoย Nikลกa Kalebย i s tri pogotka za redom sruลกio njemaฤke snove. Otiลกla je Hrvatska u 57. minuti na 24:21 i odradila posao do kraja, za konaฤnih 26:24 i drugi olimpijski naslov.
Zlatni hrvatski rukometaลกi
- Venio Losert
- Vlado ล ola
- Valter Matoลกeviฤ
- Nikลกa Kaleb
- Ivano Baliฤ
- Blaลพenko Lackoviฤ
- Vedran Zrniฤ
- Igor Vori
- Davor Dominikoviฤ
- Mirza Dลพomba
- Drago Vukoviฤ
- Slavko Goluลพa
- Goran ล prem
- Denis ล poljariฤ
- Petar Metliฤiฤ
Hrvatska je tako u ฤetiri uvodna nastupa na olimpijskim igrama osvojila tri zlatne medalje ลกto ฤe biti samo uvod u ono ลกto ฤe se dogoditi na Igrama u Londonu, Rio de Janeiru i Tokiju o ฤemu ฤemo pisati u drugom dijelu.