A gdje ste bili 9. rujna 2014. u “sitnim satima” kada je Marin Čilić dovršavao svoj “doktorski rad” na centralnom terenu Flushing Meadowsa u New Yorku? Možda ste bili budni neobazirući se što ste već ušli u utorak i što se morate rano buditi za posao. Možda ipak niste dočekali kraj meča, ali Vam je jutarnja vijest o Marinovom osvajanju Grand Slama itekako uljepšala početak dana.
Gorka godina, ali…
Nakon dugih 13 godina čekanja Hrvatska je dobila svog Grand Slam pobjednika u pojedinačnoj konkurenciji. Goran Ivanišević sve je budno pratio s tribina u ulozi Marinovog trenera, na čiju je poziciju došao sredinom 2013. godine, onda kada je Čilića čekalo izuzetno teško razdoblje. Naime, tada je optužen za korištenje niketamida, zabranjene supstance koja se nalazi u glukoznim tabletama koje je koristio. Marinov cilj, jasno, nije bio poboljšavanje vlastitih performansi. No, pokušajte Vi to objasniti ITF-ovoj antidopinškoj agenciji… Za kaznu, do koje nije smjelo doći, Čilić je propustio čitavu drugu polovicu 2013. godine.
O toj godini nerado govori i dan-danas, ali može je se sjećati zbog početka suradnje s Goranom. Grand Slam pobjednik počeo je usavršavati budućeg Grand Slam pobjednika. “Zec” je ponajviše pomogao u poboljšavanju servisa, što je zahtijevalo promjenu tehnike. Prijašnja tehnika Marina nije svrstavala u servis killere, ponajviše zbog čestih oscilacija. Ono što je nekada bilo nezamislivo u njegovoj igri, počelo se ostvarivati. Tako smo znali gledati mečeve na dva dobivena seta u kojima bi Međugorac ispalio 20+ aseva.
U New York je stigao nakon niza dobrih predstava, pogotovo protiv Đokovića i Federera, kojeg je namučio u Torontu dva i pol tjedna prije njujorškog GS-a. Na US Openu bio je postavljen za 14. nositelja. Ždrijeb mu je u prvom kolu podario ciparsku facu, Marcosa Baghdatisa. “Hrvatski zet” predao mu je meč u drugom setu. Bez većih problema svladao je i ukrajinskoga kvalifikanta, Ilju Marčenka, da bi mu prvi znatniji otpor pružio Kevin Anderson u trećem kolu. U četiri seta bio je riješen i 18. nositelj…
Divovska injekcija samopouzdanja
A onda – Gilles Simon. U četiri dotadašnja meča s Francuzem, Marin nije pobijedio niti u jednom. Nikako mu nije odgovarao igri, a niti početak meča nije slutio na dobro. Simon je poveo s 1:0 u setovima, da bi Marin velikom mukom preokrenuo na 2:1. Četvrti set odlazi na stranu 26. nositelja koji je u trećem kolu izbacio s turnira četvrtog nositelja, Davida Ferrera. U odlučujućem setu dogodio se “klik”. Marin je u tim trenucima postao nezaustavljivi “vlak”, spreman za najveće dosege.
Pobjeda nad “nepobjedivim” Simonom poslužila mu je kao divovska injekcija samopouzdanja. Sada mu na putu do polufinala US Opena nisu mogli stati niti Del Potro, niti Murray, kao što je to bio slučaj u ranijim četvrtfinalima ovoga Grand Slama, 2009., odnosno, 2012. godine. Ma, nitko. Doslovno nitko. Šesti nositelj, Tomaš Berdych, znao je već nakon prvog seta da je nadrapao (6:2). U polufinalu je čekala najveća prepreka – Roger Federer. Veliki Švicarac uspio se u svom četvrtfinalu nekako provući pored uvijek nezgodnog Gaela Monfilsa. Izgleda da mu je ta borba oduzela poveću energiju, kao što je i Marin uspio ostati u svom elementu. Svladao je Rogera u tri seta priuštivši mu jedan od najtežih Grand Slam poraza u njegovoj karijeri (Federer je osvojio tek 11 gemova).
‘Dječje bolesti’ daleko od reketa
Finale: Čilić – Nishikori. Nositelj broj 14 protiv desetog nositelja. Potpuno neočekivano. Nishikori je postao prvi Japanac nakon više od osam desetljeća koji se dočepao Grand Slam finala. Kasnije ćemo doznati da je ovo jedino GS finale između Australian Opena 2005. i US Opena 2020. u kojem nije zaigrao netko iz “Velike četvorke”. Prema mnogim parametrima povijesno finale. A tek za hrvatski tenis… Koliko god Kei igrao turnir života, izbacivši u polufinalu Đokovića u četiri seta, nije mogao parirati “božanstvenom” Čiliću koji ga je “bombardirao” winnerima – bilo da se radilo o forhendu ili bekendu, paralelama ili dijagonalama. Jednostavno, još jedna nezaustavljiva predstava hrvatskog tenisača kojom je zaobišao sve “dječje bolesti” s kojima se borio ranije, ali i kasnije. One su u ta dva tjedna ostale negdje drugdje, zaključane daleko od Marinovog reketa.
Naravno, ne možemo zaključiti ovo prisjećanje bez tzv. “špurijusa” kojih je Ivanišević usadio u Čilićevu glavu. Kava ujutro na istome mjestu, svatko iz tima sjedi na istome mjestu u automobilu, treninzi na istom terenu, zabrana brijanja,… Sva sreća pa Grand Slamovi ne traju po mjesec dana kao svjetska nogometna prvenstva. Marin bi se doma vratio kao Gandalf… Gandalf Crni, samo ne sa štapom, nego s peharom US Opena u rukama.
Marinov put do Grand Slam titule
- 1. kolo: Baghdatis (Cip) 6:3, 3:1 (predaja)
- 2. kolo: (Q) Marčenko (Ukr) 7:6 (2), 6:2, 6:4
- 3. kolo: (18) Anderson (JAR) 6:3, 3:6, 6:3, 6:4
- Osmina finala: (26) Simon (Fra) 5:7, 7:6 (3), 6:4, 3:6, 6:3
- Četvrtfinale: (6) Berdych (Češ) 6:2, 6:4, 7:6 (4)
- Polufinale: (2) Federer (Švi) 6:3, 6:4, 6:4
- Finale: (10) Nishikori (Jap) 6:3, 6:3, 6:3
Rezultati ankete (Najveći hrvatski sportski uspjeh 2014.)
1. Marin Čilić pobjednik US Opena – 58%
2. Svjetsko zlato Martina i Valenta Sinkovića u veslanju – 18%
3. Luka Modrić osvojio Ligu prvaka s Real Madridom – 10%
4. Hrvatsko finale ABA lige – 8%
5. Olimpijsko srebro Ivice Kostelića u alpskom skijanju – 6%
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
- 2000. olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova u dizanju utega
- 2001. Goran Ivanišević pobjednik Wimbledona
- 2002. tri olimpijska zlata i srebro Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2003. svjetsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2004. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2005. tri svjetska zlata Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2006. Janica Kostelić najbolja sportašica svijeta
- 2007. svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
- 2008. olimpijsko srebro Filipa Udea u gimnastici
- 2009. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 2010. tri medalje Hrvatske na zimskim Olimpijskim igrama
- 2011. veliki Kristalni globus Ivice Kostelića
- 2012. olimpijsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
- 2013. svjetsko zlato Sandre Perković u atletici
2014. Marin Čilić pobjednik US Opena