Olimpijski doprvaci, svjetski doprvaci, a opet su očekivanja javnosti bila svedena na minimum. Istina, u novom olimpijskom ciklusu, započetom nakon Rija 2016., izbornik Tucak u reprezentaciju je uveo neke nove dečke željne dokazivanja. Pored renomiranih Sukna, Jokovića, Bušlje, Šetke,… U finalima na SP-u 2015. u Kazanju i godinu dana kasnije na OI u Riju opasne komplekse nabili su nam Srbi, dvaput nas uvjerljivo svladavši. Bojali smo se tih Srba i na Svjetskom prvenstvu 2017. u Budimpešti, ali nije bilo razloga. S vrhunskom igrom nikad nema razloga za strah…
Pet tjedana bez lopte u rukama
Tucak je svoje igrače poveo na pripreme u Kaliforniju gdje su “Barakude” odigrale nekoliko pripremnih utakmica. No, eto problema – na trećoj utakmici Sandro Sukno doživio je neugodan lom prsta. Bilo je to pet tjedana uoči Mundijala u mađarskoj prijestolnici gdje je Hrvatska branila srebro. Prvotna prognoza doktora bila je: šest do osam tjedana pauze. Dakle, doktori su našem kapetanu preporučili “preskok” SP-a, kao i članovi obitelji, no izbornik je u razgovoru sa Sandrom odlučio: “Kapetan će nas voditi u Budimpešti!”. Tako je i bilo.
Sukno je, ipak, morao propustiti završni turnir Svjetske lige u Rusiji koji se igrao uoči SP-a i na kojem je Hrvatska osvojila broncu. Od loma prsta pa sve do prvog susreta na samom Svjetskom prvenstvu protiv Sjedinjenih Američkih Država, kapetan nije imao doticaj s loptom! U skupini se dozirao koliko je mogao. Na svu sreću, glavnu “palicu” preuzeli su neki drugi – Xavi Garcia, Maro Joković, Luka Lončar – i osigurali nam prvo mjesto odvevši nas izravno u četvrtfinale. Podosta problema u drugom kolu “Barakudama” su zadavali Rusi, no i oni su apsolvirani.
U četvrtfinalu su nas čekali Talijani, brončani iz Rija. Naši morski susjedi imali su peh što ih je zadesila skupina s domaćinima, Mađarima. No, odlično su odigrali taj susret remiziravši s favoritom. Ipak, zbog slabije gol-razlike poslani su u doigravanje za četvrtfinale. Iako je na poluvremenu utakmice s Italijom bilo neriješeno, “Barakude” su u drugih 16 minuta ubacile u višu brzinu ostavivši igrače Alessandra Campagne na tri gola zaostatka. Sukno je konačno bio na 100 posto. Utrpao je četiri pogotka Talijanima, isto kao i Xavi Garcia.
Melbourne ili vaš bazen, svejedno nam je
Polufinale – Srbija. “Kako pobijediti te nepobjedive Srbe”, pitanje je koje se vrzmalo svima nama po glavi tih dana. U tom je trenutku Srbija bila objedinjeni prvak svijeta, Europe i olimpijski pobjednik. Doslovno se prošetala do polufinala ostavivši sve protivnike bez imalo šanse, uključujući Španjolsku (11:5), Grčku (11:6) i Australiju (15:5). I takvu Srbiju naše su “Barakude” svladale ostvarivši jednu od najvećih i najslađih pobjeda u povijesti reprezentacije. U efikasnoj utakmici (izuzev prve četvrtine) briljirala je timska igra Hrvatske, dok je u redovima Srbije jedini briljirao Prlainović, i to s čak šest pogodaka.
Vjerojatno još pod dojmom načina na koji se mora igrati protiv snažnog protivnika, “Barakude” su u finale krenule uraganski. Niti deset tisuća navijača na stadionu Alfreda Hajoša nije pomoglo Mađarima koji su nakon prvih osam minuta bili u zaostatku – 0:4! Ipak, uspjeli su se rekuperirati i vrativši se u egal, u razdoblju od 14 minuta u kojem Hrvatska nije postigla pogodak. I jedni i drugi igrali su na mahove, pa je, stoga, stigao “mah” s naše strane. Trima uzastopnim pogocima stigli su Tuckovi momci nadomak prvog svjetskog zlata nakon deset godina. Međutim, eto ponovno Mađara u igri. Dva gola zabija Vamos za 7:6. U epilog ove zlatne priče stupa onaj momak s početka, veliki kapetan ozlijeđenog prsta, Sandro Sukno, zabivši za 8:6 iz nemoguće pozicije, pod prekršajem. Mađari, žao nam je. Igralo se u Melbourneu ili u vašem bazenu, Hrvatska je prvak svijeta!
Ubrzo nakon Mundijala osupnut će nas vijest o zdravstvenim problemima Sandra Sukna, točnije, problemima sa srcem. Koliko se god žarko želio vratiti u bazen s hrvatskom kapicom, razum je prevladao. Jedan od najvećih hrvatskih vaterpolista u povijesti predvodivši Hrvatsku do svjetskog zlata igrao je posljednje utakmice u karijeri.
Zlatne ‘Barakude’
- Marko Bijač
- Marko Macan
- Loren Fatović
- Luka Lončar
- Maro Joković
- Ivan Buljubašić
- Ante Vukičević
- Andro Bušlje
- Sandro Sukno
- Ivan Krapić
- Anđelo Šetka
- Xavier Garcia
- Ivan Marcelić
Izbornik: Ivica Tucak
Put do zlata
Grupna faza
- 1. kolo: SAD 12:7 (Garcia, Lončar 4)
- 2. kolo: Rusija 10:8 (Joković 4)
- 3. kolo: Japan 16:6 (Fatović, Lončar, Joković, Sukno 3)
Nokaut faza
- Četvrtfinale: Italija 12:9 (Garcia, Sukno 4)
- Polufinale: Srbija 12:11 (Joković, Sukno 3)
- Finale: Mađarska 8:6 (Sukno 3)
Statistika i priznanja
- Sandro Sukno – drugi najbolji strijelac (16 golova), u idealnoj momčadi
- Luka Lončar – u idealnoj momčadi
Rezultati ankete (Najveći hrvatski sportski uspjeh 2017.)
1. Svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije – 55%
2. Luka Modrić najbolji igrač Svjetskoga klupskoga prvenstva – 18%
3. Svjetsko zlato Tina Srbića u gimnastici – 15%
4. Obrana svjetskog naslova Sandre Perković u atletici – 9%
5. Svjetska bronca Stipe Žunića u atletici – 3%
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
- 2000. olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova u dizanju utega
- 2001. Goran Ivanišević pobjednik Wimbledona
- 2002. tri olimpijska zlata i srebro Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2003. svjetsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2004. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2005. tri svjetska zlata Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2006. Janica Kostelić najbolja sportašica svijeta
- 2007. svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
- 2008. olimpijsko srebro Filipa Udea u gimnastici
- 2009. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 2010. tri medalje Hrvatske na zimskim Olimpijskim igrama
- 2011. veliki Kristalni globus Ivice Kostelića
- 2012. olimpijsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
- 2013. svjetsko zlato Sandre Perković u atletici
- 2014. Marin Čilić pobjednik US Opena
- 2015. obrana svjetskog zlata Martina i Valenta Sinkovića u veslanju
- 2016. olimpijsko zlato Sare Kolak u atletici
2017. svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije