Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Vaterpolo

GLASALI STE Najveći hrvatski sportski uspjeh iz 2017. godine: Svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije

Mađari, žao nam je. Igralo se u Melbourneu ili u vašem bazenu, Hrvatska je prvak svijeta!

Foto: katacarix / Shutterstock.com

Olimpijski doprvaci, svjetski doprvaci, a opet su očekivanja javnosti bila svedena na minimum. Istina, u novom olimpijskom ciklusu, započetom nakon Rija 2016., izbornik Tucak u reprezentaciju je uveo neke nove dečke željne dokazivanja. Pored renomiranih Sukna, Jokovića, Bušlje, Šetke,… U finalima na SP-u 2015. u Kazanju i godinu dana kasnije na OI u Riju opasne komplekse nabili su nam Srbi, dvaput nas uvjerljivo svladavši. Bojali smo se tih Srba i na Svjetskom prvenstvu 2017. u Budimpešti, ali nije bilo razloga. S vrhunskom igrom nikad nema razloga za strah…

Pet tjedana bez lopte u rukama

Tucak je svoje igrače poveo na pripreme u Kaliforniju gdje su “Barakude” odigrale nekoliko pripremnih utakmica. No, eto problema – na trećoj utakmici Sandro Sukno doživio je neugodan lom prsta. Bilo je to pet tjedana uoči Mundijala u mađarskoj prijestolnici gdje je Hrvatska branila srebro. Prvotna prognoza doktora bila je: šest do osam tjedana pauze. Dakle, doktori su našem kapetanu preporučili “preskok” SP-a, kao i članovi obitelji, no izbornik je u razgovoru sa Sandrom odlučio: “Kapetan će nas voditi u Budimpešti!”. Tako je i bilo.

Sukno je, ipak, morao propustiti završni turnir Svjetske lige u Rusiji koji se igrao uoči SP-a i na kojem je Hrvatska osvojila broncu. Od loma prsta pa sve do prvog susreta na samom Svjetskom prvenstvu protiv Sjedinjenih Američkih Država, kapetan nije imao doticaj s loptom! U skupini se dozirao koliko je mogao. Na svu sreću, glavnu “palicu” preuzeli su neki drugi – Xavi Garcia, Maro Joković, Luka Lončar – i osigurali nam prvo mjesto odvevši nas izravno u četvrtfinale. Podosta problema u drugom kolu “Barakudama” su zadavali Rusi, no i oni su apsolvirani.

U četvrtfinalu su nas čekali Talijani, brončani iz Rija. Naši morski susjedi imali su peh što ih je zadesila skupina s domaćinima, Mađarima. No, odlično su odigrali taj susret remiziravši s favoritom. Ipak, zbog slabije gol-razlike poslani su u doigravanje za četvrtfinale. Iako je na poluvremenu utakmice s Italijom bilo neriješeno, “Barakude” su u drugih 16 minuta ubacile u višu brzinu ostavivši igrače Alessandra Campagne na tri gola zaostatka. Sukno je konačno bio na 100 posto. Utrpao je četiri pogotka Talijanima, isto kao i Xavi Garcia.

Melbourne ili vaš bazen, svejedno nam je

Polufinale – Srbija. “Kako pobijediti te nepobjedive Srbe”, pitanje je koje se vrzmalo svima nama po glavi tih dana. U tom je trenutku Srbija bila objedinjeni prvak svijeta, Europe i olimpijski pobjednik. Doslovno se prošetala do polufinala ostavivši sve protivnike bez imalo šanse, uključujući Španjolsku (11:5), Grčku (11:6) i Australiju (15:5). I takvu Srbiju naše su “Barakude” svladale ostvarivši jednu od najvećih i najslađih pobjeda u povijesti reprezentacije. U efikasnoj utakmici (izuzev prve četvrtine) briljirala je timska igra Hrvatske, dok je u redovima Srbije jedini briljirao Prlainović, i to s čak šest pogodaka.

Vjerojatno još pod dojmom načina na koji se mora igrati protiv snažnog protivnika, “Barakude” su u finale krenule uraganski. Niti deset tisuća navijača na stadionu Alfreda Hajoša nije pomoglo Mađarima koji su nakon prvih osam minuta bili u zaostatku – 0:4! Ipak, uspjeli su se rekuperirati i vrativši se u egal, u razdoblju od 14 minuta u kojem Hrvatska nije postigla pogodak. I jedni i drugi igrali su na mahove, pa je, stoga, stigao “mah” s naše strane. Trima uzastopnim pogocima stigli su Tuckovi momci nadomak prvog svjetskog zlata nakon deset godina. Međutim, eto ponovno Mađara u igri. Dva gola zabija Vamos za 7:6. U epilog ove zlatne priče stupa onaj momak s početka, veliki kapetan ozlijeđenog prsta, Sandro Sukno, zabivši za 8:6 iz nemoguće pozicije, pod prekršajem. Mađari, žao nam je. Igralo se u Melbourneu ili u vašem bazenu, Hrvatska je prvak svijeta!

Ubrzo nakon Mundijala osupnut će nas vijest o zdravstvenim problemima Sandra Sukna, točnije, problemima sa srcem. Koliko se god žarko želio vratiti u bazen s hrvatskom kapicom, razum je prevladao. Jedan od najvećih hrvatskih vaterpolista u povijesti predvodivši Hrvatsku do svjetskog zlata igrao je posljednje utakmice u karijeri.

Zlatne ‘Barakude’

  • Marko Bijač
  • Marko Macan
  • Loren Fatović
  • Luka Lončar
  • Maro Joković
  • Ivan Buljubašić
  • Ante Vukičević
  • Andro Bušlje
  • Sandro Sukno
  • Ivan Krapić
  • Anđelo Šetka
  • Xavier Garcia
  • Ivan Marcelić

Izbornik: Ivica Tucak

Put do zlata

Grupna faza

  • 1. kolo: SAD 12:7 (Garcia, Lončar 4)
  • 2. kolo: Rusija 10:8 (Joković 4)
  • 3. kolo: Japan 16:6 (Fatović, Lončar, Joković, Sukno 3)

Nokaut faza

  • Četvrtfinale: Italija 12:9 (Garcia, Sukno 4)
  • Polufinale: Srbija 12:11 (Joković, Sukno 3)
  • Finale: Mađarska 8:6 (Sukno 3)

Statistika i priznanja

  • Sandro Sukno – drugi najbolji strijelac (16 golova), u idealnoj momčadi
  • Luka Lončar – u idealnoj momčadi

Rezultati ankete (Najveći hrvatski sportski uspjeh 2017.)

1. Svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije – 55%

2. Luka Modrić najbolji igrač Svjetskoga klupskoga prvenstva – 18%

3. Svjetsko zlato Tina Srbića u gimnastici – 15%

4. Obrana svjetskog naslova Sandre Perković u atletici – 9%

5. Svjetska bronca Stipe Žunića u atletici – 3%

Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)

2017. svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije

Ostavi komentar

Komentar

Je li Perkovac kompetentan za vođenje naših rukometaša, nitko se nije zapitao. Ali ga se gledalo kroz prizmu legendarnoga kapetana iz 1996.

Komentar

Dalo bi se štošta pisati o zimskom prijelaznom roku na Poljudu, no problem je puno dublji i kudikamo teži za riješiti

Nogomet

Iako je Ćiru i Dalića nogometna reprezentacija povezivala već na počecima stvaranja kolosalnih uspjeha 'Vatrenih', prvi kontakt imali su pet godina nakon Mundijala

Skijanje

U petak smo Vam postavili jednostavno pitanje koje nije naročito često u sportskom okruženju: Koja je najbolja skijašica u povijesti?