Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta. Danas se vraćamo serijalu anketa, samo za prigodu da obilježimo najveće uspjehe hrvatskih sportašica i sportaša koji su se zbili u 2022. godini. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je bio najveći uspjeh u godini na izmaku. Glasati možete do petka, 30. prosinca, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Europsko zlato Filipa Mihaljevića u atletici
Konačno je Filip stigao do tog zlata za koje smo znali da je u njegovom rangu, da je dostižno. Najbolji hrvatski bacač kugle to je dokazao u Munchenu bacivši svoj “alat” na prag 22 metra (21,88 m) i tako stigao nadomak osobnog rekorda postavljenog u Karlovcu 2021. godine (21,94 m). Hicem u četvrtoj seriji u kojoj je prebacio 21,5 metar potvrdio je europsko zlato, da bi u posljednjoj seriji odagnao bilo kakvu sumnju. Ne treba zaboraviti da je Filipu samo 28 godina i u skoroj budućnosti mogli bismo njegovu kuglu gledati i na preko 22 metra. Pa da i oni najbolji svjetski bacači (Crouser, Walsh, Kovacs) drhte pred naletom Filipa Mihaljevića.
1. Filip Mihaljević (Hrvatska) 21,88 m
2. Armin Sinančević (Srbija) 21,39 m
3. Tomaš Stanek (Češka) 21,26 m
Europsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
Svi vaterpolski fanovi u Hrvatskoj jedva su čekali to Europsko prvenstvo u Splitu. Svako zlato svugdje od neprocjenjive je važnosti, no poseban je užitak osvojiti ga pred domaćom publikom. Podijeliti tu sreću s tisućama vlastitih navijača onog trenutka kada se posljednji put oglasi sirena. “Barakude” su odigrale možda i najbolje europsko prvenstvo u povijesti hrvatske reprezentacije, otišavši s turnira prvi put bez poraza. Kako smo i očekivali, utakmica s Grcima u skupini ispostavila se ključnom. Remi nas je odvukao izravno u četvrtfinale, od kojega su izabranici Ivice Tucka nanizali tri uzastopne pobjede (Gruzija, Italija, Mađarska) za drugo europsko zlato u povijesti Hrvatske. Nakon zagrebačkog 2010., od ove godine pamtimo i – splitsko.
Grupna faza
- 1. kolo: Malta 19:5
- 2. kolo: Francuska 13:7
- 3. kolo: Grčka 5:5
Nokaut faza
- Četvrtfinale: Gruzija 15:5
- Polufinale: Italija 11:10
- Finale: Mađarska 10:9
Zlatne “Barakude”: Andrija Bašić, Marko Bijač, Matias Biljaka, Luka Bukić, Rino Burić, Loren Fatović, Konstantin Harkov, Ivan Krapić, Filip Kržić, Franko Lazić, Jerko Marinić Kragić, Toni Popadić, Josip Vrlić, Ivan Domagoj Zović, Marko Žuvela. Izbornik: Ivica Tucak
Svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
Nove dane ponosa i slave priuštili su ponovno naši “Vatreni”. Prije odlaska na Bliski istok, očekivanja su bila veća nego uoči SP-a 2018., no rijetko tko je mogao očekivati novu medalju. Remi s Marokom i “kamilica” od starta Mundijala nisu upućivale na ono što je slijedilo. Fenomenalna predstava protiv Kanade i njihovog izbornika jakog jezika, Gvardiolove spasilačke intervencije protiv Lukakua i njegove Belgije. A što tek napisati za nokaut fazu? Treći su put naši nogometaši pokazali da se pojam “utakmice na ispadanje” na njih ne odnosi. Nova dva prolaska kroz raspucavanja jedanaesteraca (zlatnim slovima ostat će upamćeno izbacivanje Brazila u četvrtfinalu), potom poraz u polufinalu koji se, jednostavno, morao dogoditi (jer finale za nas i nije bilo rezervirano), a onda repriza protiv senzacije Maroka, repriza koja to i nije bila. Treća svjetska medalja u 24 godine nam je u džepu, Luka Modrić Brončana lopta s 37 godina, Dominik Livaković neslužbeno najbolji vratar turnira, Joško Gvardiol neslužbeno najbolji mladi igrač i najbolji stoper. No, jedno je službeno, ako se ikada i sumnjalo u to – Hrvatska je nogometna velesila!
Grupna faza
- 1. kolo: Maroko 0:0
- 2. kolo: Kanada 4:1
- 3. kolo: Belgija 0:0
Nokaut faza
- Osmina finala: Japan 1:1, 3:1 – 11m
- Četvrtfinale: Brazil 1:1, 4:2 – 11m
- Polufinale: Argentina 0:3
- Za broncu: Maroko 2:1
Brončani “Vatreni”: Dominik Livaković, Josip Stanišić, Borna Barišić, Ivan Perišić, Martin Erlić, Dejan Lovren, Lovro Majer, Mateo Kovačić, Andrej Kramarić, Luka Modrić, Marcelo Brozović, Ivo Grbić, Nikola Vlašić, Marko Livaja, Mario Pašalić, Bruno Petković, Ante Budimir, Mislav Oršić, Borna Sosa, Joško Gvardiol, Domagoj Vida, Josip Juranović, Ivica Ivušić, Josip Šutalo, Luka Sučić, Kristijan Jakić. Izbornik: Zlatko Dalić
Svjetsko džudaško finale (Barbara Matić – Lara Cvjetko)
Najveći dan u povijesti hrvatskog džuda odigrao se 10. listopada 2022. godine kada su se u finalu Svjetskog prvenstva do 70 kg sastale dvije Hrvatice, Barbara Matić i Lara Cvjetko. Ono što je donedavno bilo nezamislivo, pogotovo prije Barbarinog probitka u “orbitu”, ostvarilo se u Taškentu. Naposljetku je zlato uzela iskusnija Barbara, i to u izvrsnoj borbi, koja nije niti jednog trenutka odavala da se radi o kolegicama iz reprezentacije. Mladoj Lari ovo je bio sjajan putokaz za dalje, kao i ostalim hrvatskim džudašicama da se isplati boriti. Hrvatska je to SP okončala na šestoj poziciji sa zlatom i srebrom. Od europskih zemalja, jedino je Francuska ostvarila bolji učinak. Još jedan sport u kojem spadamo u krug velesila!
Barbara Matić
- 1. kolo: slobodna
- 2. kolo: Hilde Jager (Niz)
- Osmina finala: Aleksandra Samardžić (BiH)
- Četvrtfinale: Gulnoza Matnijazova (Uzb)
- Polufinale: Shiho Tanaka (Jap)
- Finale: Lara Cvjetko (HRV)
Lara Cvjetko
- 1. kolo: slobodna
- 2. kolo: Margaux Pinot (Fra)
- Osmina finala: Martina Esposito (Ita)
- Četvrtfinale: Sanne van Dijke (Niz)
- Polufinale: Saki Niizoe (Jap)
- Finale: Barbara Matić (HRV)
Svjetsko zlato Lene Stojković u taekwondou
U meksičkoj Guadalajari 20-godišnja članica splitskog Marjana, Lena Stojković, došla je apsolutno zasluženo do najvećeg uspjeha svoje mlade karijere. U kategoriji do 46 kg okrunila se svjetskim zlatom – i to nakon dva uzastopna europska zlata! U posljednjih godinu i pol pokazala je da joj nema ravne na svijetu u ovoj kategoriji. Svjetsko zlato osvojila je na impresivan način, vrlo uvjerljivo, kako i priliči najboljoj na svijetu. Vjerujemo kako joj neće biti veliki problem prilagoditi se olimpijskoj kategoriji do 49 kg i potom u Parizu napasti i olimpijsko zlato. Novo sjajno natjecanje hrvatskog taekwondoa, ali i TK Marjan, upotpunila je Ivana Duvančić osvajanjem svjetske bronce u kategoriji do 53 kg.
- 1. kolo: slobodna
- 2. kolo: slobodna
- Osmina finala: Viktorija Nahurna (Ukr) 6:0, 7:1
- Četvrtfinale: Wang Xiaolu (Kin) 3:0, 3:0
- Polufinale: Andrea Ramirez (Kol) 3:1, 8:2
- Finale: Rukiye Yildirim (Tur) 5:0, 10:5
Moramo istaknuti i druge uspjehe koji nisu ušli u naš izbor pet najvećih, poput europskog zlata u taekwondou Lene Stojković, europskog zlata i svjetskog srebra u atletici Sandre Perković, svjetskih bronci u jedrenju Filipa Jurišića te Mihovila i Šime Fantele, europskog zlata u veslanju Martina i Valenta Sinkovića, europskog zlata hrvatske ženske karate reprezentacije, zlata na Svjetskim igrama hrvatske muške reprezentacije u rukometu na pijesku i mnogih drugih. Jednostavno, nemoguće je pobrojati i spomenuti svaki uspjeh, na što, ustvari, moramo biti ponosni. Hrvatska je na velikim međunarodnim natjecanjima svjetske i europske razine u 2022. godini u svim dobnim uzrastima osvojila ukupno 244 medalje!
ANKETA
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
- 2000. olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova u dizanju utega
- 2001. Goran Ivanišević pobjednik Wimbledona
- 2002. tri olimpijska zlata i srebro Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2003. svjetsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2004. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2005. tri svjetska zlata Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2006. Janica Kostelić najbolja sportašica svijeta
- 2007. svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
- 2008. olimpijsko srebro Filipa Udea u gimnastici
- 2009. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 2010. tri medalje Hrvatske na zimskim Olimpijskim igrama
- 2011. veliki Kristalni globus Ivice Kostelića
- 2012. olimpijsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
- 2013. svjetsko zlato Sandre Perković u atletici
- 2014. Marin Čilić pobjednik US Opena
- 2015. obrana svjetskog zlata Martina i Valenta Sinkovića u veslanju
- 2016. olimpijsko zlato Sare Kolak u atletici
- 2017. svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
- 2018. svjetsko srebro muške nogometne reprezentacije
- 2019. obrana svjetskog zlata Martina i Valenta Sinkovića u veslanju
- 2020. europska bronca ženske rukometne reprezentacije
- 2021. hrvatsko tenisko finale na Olimpijskim igrama
2022. ?